Polsha prezidenti Anjey Duda yangi qonunni imzoladi. Unga ko‘ra respublika hukumati Belarus bilan chegarada boshpana so‘rab murojaatlarni qabul qilishni cheklashi mumkin.
Bu haqda Duda Italiyaga uchishidan oldin matbuotga ma’lum qilgan.
"Men bugun boshpana olish to‘g‘risidagi qonunni amalga oshirish to‘g‘risida qaror qabul qildim. Men bu qonunni imzoladim", - dedi u.
Avvalroq, respublika bosh vaziri Donald Tusk Dudani boshpana huquqini cheklash to‘g‘risidagi qonunni zudlik bilan imzolashga chaqirgan, shundan so‘ng darhol Vazirlar Mahkamasi Belarus bilan chegarada ushbu choralarni joriy etish niyatida.
Eslatib o‘tamiz, 2024 yil 15 oktyabrda Polsha hukumati respublikaning 2030 yilgacha bo‘lgan migrasiya strategiyasini tasdiqlagan edi. Uning bandlaridan biri noqonuniy migrantlardan boshpana so‘rab arizalarni qabul qilishni vaqtinchalik to‘xtatib turish mexanizmi edi. Fevral oyi oxirida qonun loyihasi Seym (Polsha parlamentining quyi palatasi) tomonidan ma’qullangan, keyin esa Senat (yuqori palata) tomonidan ma’qullangan.
Абдуқодир Ҳусанов сўнгги кунларда ижтимоий тармоқларда асосий кун мавзусига айланди. Кимлардир уни мақтади, олқишлади, яна кимлар эса ёмонотлиқ қилишдан ҳам қайтмади.
Қатор хорижий нашрлар ўтган 2 кун мобайнида, Жаҳон чемпионати йўлланмасини қўлга киритган Эрон мамлакати терма жамоаси, сиёсий сабабларга кўра, мусобақага қўйилмаслиги ҳақида ёзишди.