Bosh vazir Abdulla Aripov Digital Almaty 2025 xalqaro raqamli forumida taqdimot o‘tkazdi
Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Ozarbayjon, Rossiya, Belarus, Eron Bosh vazirlari, Armaniston Bosh vazirining o‘rinbosari va boshqalar qatnashgan majlisda O‘zbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripov mamlakatda raqamlashtirishni jadallashtirish va ijtimoiy-iqtisodiy sohalarga zamonaviy texnologiyalarni joriy qilish, O‘zbekistonni sun’iy idrok texnologiyalaridan foydalanuvchi dunyoning yetakchi davlatlari qatoriga kirishiga erishish borasida olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqida taqdimot qildi.
Abdulla Aripov Xitoydagi xalqaro ko‘rgazmaning faxriy mehmoni bo‘ladi
Bosh vaziri Abdulla Aripov boshchiligidagi mamlakatimiz hukumati delegasiyasi bugun, 4 noyabr kuni Shanxayga tashrif buyurdi. O‘zbekiston delegasiyasi joriy yilning 5-10 noyabr kunlari Xitoy Xalq Respublikasining Shanxay shahrida bo‘lib o‘tadigan yettinchi Xitoy xalqaro import mahsulotlari ko‘rgazmasida ishtirok etadi. Abdulla Aripov mazkur tadbirga faxriy mehmon sifatida taklif etilgan.
Bosh vazir mukofotlarni o‘z egalariga topshirdi
Olmaliq shahridagi «Metallurg» madaniyat saroyida «Olmaliq kon-metallurgiya kombinati» aksiyadorlik jamiyati tashkil topganining 75 yilligi munosabati bilan bayram tadbiri o‘tkazildi.
O‘zbekiston butun YEOII hududida davlat xizmatlarini integrasiyalashni taklif qilmoqda
Bu tashabbus bilan YEOIIga a’zo davlatlar hukumat rahbarlari ham ishtirok etayotgan Digital Almaty-2023 xalqaro raqamlashtirish forumining yalpi majlisida mamlakat bosh vaziri Abdulla Aripov chiqdi.
«Bunyodkor» 40 nafardan ortiq xodimlar hech qanday tushuntirishlarsiz ishdan bo‘shatilgani haqida ma’lumot berdi
“O‘zbekneftgaz” AJ Boshqaruv raisi, “Bunyodkor” futbol klubi prezidenti Mehriddin Abdullayev boshchiligida futbol klubida sog‘lom muhitni tiklash va klub murabbiy, o‘yinchilari va xodimlariga qulay shart-sharoitlar yaratilishi yuzasidan amaliy chora-tadbirlar olib borilmoqda.
Shavkat Mirziyoyevning topshirig‘iga ko‘ra sel oqimlari, toshqinlar va ko‘chki hodisalari bilan bog‘liq favqulodda vaziyatlarning oldini olish bo‘yicha doimiy shtab tashkil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasida Bosh vazir Abdulla Aripov raisligida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan sel oqimlari, toshqinlar va ko‘chki hodisalari bilan bog‘liq favqulodda vaziyatlarning oldini olish bo‘yicha ustuvor vaziflar muhokamasiga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
“Quyi Surgil” konida kunlik 820 ming kub metr tabiiy gaz va 1 tonna gaz kondensati olinadigan quduq ochildi
“O‘zbekneftgaz” AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev topshirig‘iga asosan konlarda tabiiy gaz qazib chiqarishni ko‘paytirish, uglevodorodlar zaxirasini oshirish maqsadida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
“O‘zbekneftgaz”: “Ishchi guruh” tomonidan Ustyurt regionida gaz qazib chiqarish va zaxira hajmini oshirish borasida bajarilayotgan ishlar holati o‘rganilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev huzurida o‘tkazilgan qish mavsumida aholini energiya resurslari bilan uzluksiz ta’minlash bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar yuzasidan kengaytirilgan yig‘ilishida quyilgan vazifalar, shuningdek Prezident Administrasiyasi rahbari boshchiligida energetika sohasida yuzaga kelgan vaziyatni barqarorlashtirish yuzasidan o‘tkazilgan yig‘ilishda berilgan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida, “O‘zbekneftgaz” AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi “Ishchi guruh” a’zolari tomonidan tabiiy gaz qazib chiqarishga amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar o‘rganilmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti Eron bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24 yanvar kuni IHT Tashqi ishlar vazirlari kengashining yig‘ilishi doirasida mamlakatimizda bo‘lib turgan Eron Islom Respublikasi tashqi ishlar vaziri Husayn Amir Abdullahiyon boshchiligidagi delegasiyani qabul qildi.
1991 yildan oldin qurilgan ko‘p qavatli uylarning fasadiga bazalt qoplab chiqiladi
Bosh vazir Abdulla Aripov raisligida qattiq sovuq sharoitida qilinishi kerak bo‘lgan ishlar yuzasidan o‘tkazilgan yig‘ilishda Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligiga.
Qishga tayyorgarlik ko‘rilmadi. 2 trillion so‘m qayerga ketdi?
Prezident 7 dekabrda, hali anomal sovuqning daragi yo‘q paytdayoq bosh vazir Abdulla Aripov boshchiligida hukumat ishchi guruhi tuzilganini ma’lum qilib, elektr va gaz muammolarini hal qilish bo‘yicha tezkor choralar ko‘rishni topshirgandi.
Afg‘onistonda ayollarning ta’lim olishi va ish bilan bandligini cheklashning diniy asosi yo‘q
Buni yana bir bor Eron va Turkiya tashqi ishlar vazirlari Husayn Amir-Abdullaxon va Mevlut Chavusho‘g‘li tasdiqlab, ayollarning ta’lim olishi va ish bilan bandligini cheklashning diniy asosi yo‘qligini ta’kidladi.
Qashqadaryodagi shifoxonada sodir bo‘lgan portlashda jarohatlangan Abdulla Oripovning singlisi vafot etdi
Ulardan biri marhum atoqli shoir Abdulla Oripovning singlisi 74 yoshli Oysara Ubaydullayeva ekani ma’lum bo‘ldi.
Texas shtati rahbari Oq uy tomonidan tanqid qilindi
Oq uy matbuot kotibi vakili Abdulla Hasan sovuq kunlarda yozgi kiyimlarda Vashingtonga keltirilgan noqonuniy migrantlarning hayoti xavf ostida qoldirilgani uchun Texas gubernatori Greg Ebbotni tanqid qildi.
Yakkabog‘da 17 nafar hokim yordamchisiga hayfsan berildi
Hokim Lutfiddin Abdullayevning "Mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha ayrim Yakkabog‘ tumani hokimi yordamchilariga nisbatan intizomiy jazo chorasi qo‘llash to‘g‘risida" qarori qabul qilindi.
“O‘zbekneftgaz”: Ustyurt regionidagi konlarda gaz qazib chiqarish hajmini oshirish borasida qilinayotgan ishlar holati o‘rganilmoqda
“O‘zbekneftgaz” AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi “Ishchi guruh” a’zolari konlarda tabiiy gaz qazib chiqarilishi holatini o‘rganish maqsadida Ustyurt gaz qazib chiqarish boshqarmasida bo‘ldi.
O‘zbekiston YEOII bilan hamkorlik bo‘yicha eng ustuvor beshta davlat qatoriga kiradi
Respublikaning Ittifoq mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi yil davomida 40 foizga o‘sdi, dedi bugun O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov.
O‘zbekiston YEOII bilan faol hamkorlikni davom ettirmoqda
Bu haqda Bishkekda bo‘lib o‘tgan YEOII yetakchilarining kengaytirilgan yig‘ilishida respublika bosh vaziri Abdulla Aripov ma’lum qildi.
Abdulla Aripov Qirg‘izistonga yetib bordi
U YEOII davlatlari rahbarlarining kengaytirilgan yig‘ilishida ishtirok etadi.
Akademik Abdumavlon Abdullayev vafoti munosabati bilan Shavkat Mirziyoyev hamdardlik bildirdi
Shuningdek, T.Narbayeva, N.Ismoilov, A.Aripov, B.Yuldashev ham olimning vafotiga hamdardlik bildirdi.
Dunyoga tanilgan olim, akademik Abdumavlon Abdullayev 92 yoshida vafot etdi
Abdumavlon Abdullayev 8 dekabr kuni vafot etdi, deb xabar berdi O‘zbekiston Fanlar akademiyasi matbuot xizmati.
Tadbirkorni so‘kkan Yangi Namangan tumani hokimiga jazo tayinlandi
Tadbirkorga so‘kinib, uni haqorat qilgan Yangi Namangan tumani hokimi Jobir Abdullayevga hayfsan berilib, uch oy muddatga barcha turdagi rag‘batlantirishlardan mahrum qilindi.
Rossiya Afg‘oniston bilan savdo uchun O‘zbekiston infratuzilmasidan foydalanishni taklif qildi
Gap Afg‘oniston chegarasida yangi ulgurji savdo majmuasi haqida ketmoqda, uning maketi Rossiya hukumati rahbari Mixail Mishustinga Samarqanddagi Milliy sanoat ko‘rgazmasida o‘zbekistonlik hamkasbi Abdulla Aripov tomonidan ko‘rsatilgan.
“O‘zbekneftgaz”: Talaba va maktab o‘quvchilari uchun ishlab chiqarish korxonalariga ekskursiya tashkil etildi
Joriy yilning 7 iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan qabul qilingan “Neft va gaz sohasida ta’lim-ishlab chiqarish klasterini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorga muvofiq, “O‘zbekneftgaz” AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi neft va gaz sohasidagi ta’lim-ishlab chiqarish klasteri faoliyatini Muvofiqlashtiruvchi kengash tuzilgan bo‘lib, ayni paytda ushbu yo‘nalishda qator ishlar amalga oshirilmoqda.