Samarqandda inklyuziv festival bo‘lib o‘tmoqda
Unda Rossiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Tojikiston va O‘zbekistondan kelgan turli yoshdagi rivojlanishda o‘ziga xosligi bo‘lgan bolalar o‘zlarining ijodiy qobiliyatlarini namoyish etmoqdalar.
O‘zbekiston Qirg‘izistonni kichik hisobda yengdi
Toshkentda JCH-2026 saralash bosqichida O‘zbekiston va Qirg‘iziston termalari o‘zaro maydonga tushdi.
Qirg‘iziston Tojikiston bilan chegaradagi ziddiyatli vaziyatlar yuzaga kelgan hududlarni almashdi
Qirg‘iziston Tojikiston bilan chegarani delimitasiya qilish doirasida vaqti-vaqti bilan ziddiyatli vaziyatlar yuzaga kelgan hududlarni almashdi.
Qirg‘iziston musulmonlari diniy boshqarmasi dafn marosimlarida qoramol so‘yishni taqiqlovchi fatvo chiqardi
Shuningdek, fatvo o‘lim munosabati bilan uch, yetti, 40 kun va bir yillik kabi o‘tkaziladigan xotira marosimlariga ham tegishli.
O‘zbekiston fuqarolari 12 tonna guruchni Qirg‘izistonga olib o‘tishga urindi
Botken bojxona boshqarmasi xodimlari ikki o‘zbekistonlik boshqaruvidagi Hyundai Porter mashinasidan 480 ta qopda 12 ming kg. guruch topgan.
«Tramp va Mask pul osmondan tushmasligini yaxshi biladi» — Sadir Japarov
Qirg‘iziston prezidenti «Ozodlik radiosi»ni yopishni qo‘llab-quvvatladi.
Farg‘onada Tojikiston va Qirg‘izistondan olib kelingan narkotiklar musodara qilindi
DXX fosh qilgan 4 holatda 8 kishi jami 7,9 kg “gashish” va 976 gr. “opiy” bilan ushlangan.
Qirg‘iziston ham kartoshka eksportini taqiqlashni rejalashtirmoqda
Bu haqda Sputnik Kyrgyzstan xabar berdi.
Qirg‘iziston va O‘zbekiston mahkumlarni almashadi
Qirg‘iziston bosh prokurori o‘rinbosari Umutkan Konkubayevaning ma’lum qilishicha, ayni paytda O‘zbekistonda Qirg‘izistonning 42 nafar, Qirg‘izistonda esa 97 nafar O‘zbekiston fuqarosi jazoni o‘tamoqda.
Sadir Japarov: «Savobli ishlarimizni siyosiy o‘yinga aylantirmang»
21 yanvar kuni prezident Sadir Japarov Jogorku Kenesh tomonidan 2024 yil 26 dekabrda qabul qilingan «Diniy e’tiqod erkinligi to‘g‘risida»gi qonunni imzoladi.
Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov jamoat joylarida yuzni yopadigan diniy liboslar kiyishni taqiqlovchi qonunni imzoladi
Ushbu qonun bilan, shuningdek, psixologik yoki jismoniy zo‘ravonlik orqali diniy e’tiqodga majburlash, qariyalar uylarida, harbiy qismlarda yoki jazoni ijro etish muassasalarida diniy marosimlar o‘tkazish taqiqlanadi.
Qirg‘iziston va Tojikiston chegarasida portlash: bir ayol va bir bola jarohat oldi
Qirg‘iziston rasmiylari portlash haqida tojik tomonini xabardor qilgan.