O‘zbekistondan Braziliyaga ilk bor konteynerli poyezd yo‘lga chiqdi
Toshkentdan First Dry Port Terminal terminali orqali konteyterli blok poyezd Braziliyaga yo‘lga chiqdi.
Qozog‘iston valyutasi ham qulayapti
Qozog‘iston milliy valyutasi rubl va neft narxlarining pasayishi fonida ikkinchi haftadirki tarixiy eng past ko‘rsatkichlarni qayd etmoqda.
Rubl tubsizlik tomon ketmoqda
Xalqaro Forex valyuta bozorida yevro kursi 120 rubldan oshdi.
O‘zbekistondagi 4 ta aeroport xususiylashtiriladi
Bu haqida bugun Prezident huzurida o‘tgan yig‘inda ma’lum qilingan. Unda prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston havo yo‘llari hali aholini rozi qiladigan darajaga yetgani yo‘qligini ta’kidlagan.
Afg‘oniston varianti Ukraina uchun mos deb topildi
Evropa Ittifoqi diplomatiyasi rahbari lavozimiga nomzod Kaya Kallas Ukrainadagi urush «Afg‘onistondagi urush kabi» tugashini istaydi.
AQSh bir yilda Isroilga 17,9 milliard dollar berdi
Amerika Qo‘shma Shtatlari 2023 yil 7 oktyabrdan beri Isroilga jami 17,9 milliard dollarlik harbiy yordam ajratdi. Bu haqda Braun universiteti qoshidagi Uotson xalqaro va jamoatchilik bilan aloqalar instituti tomonidan tayyorlangan hisobotda aytilgan. Mazkur hujjat “2023 yil 7 oktyabrdan 2024 yil 30 sentyabrgacha bo‘lgan davrda Isroilning musulmonlar qirg‘ini va AQShning mintaqadagi tegishli operasiyalari xarajati” deb nomlangan.
AQSh “qora daftar”ini yana ochdi
Xitoy, Rossiya, Hindiston, Turkiya kabi yana bir necha mamlakatdan 400 ga yaqin kompaniya va jismoniy shaxs AQSh Moliya vazirligi va Davlat departamenti tomonidan sanksiya ro‘yxatiga qo‘shib qo‘yildi.
Avtobus yo‘lagidan yurgan haydovchilarga jarima qo‘llanmoqda
"A" harfi chizilgan, alohida ajratilgan tasmada to‘xtab turib, avtobus va boshqa yo‘nalishli transport vositalarining harakatiga xalaqit bergan haydovchilarga nisbatan belgilangan tartibda chora ko‘rilmoqda, Bu haqida Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati xabar berdi.
Farg‘onada kelin to‘ydan 7 kun o‘tib, kuyovdan sarpolarini MIB orqali qaytarib oldi
Biroq kuyov bunga qarshi bo‘lib, to‘yga sarflangan 15 ming dollarni qoplab berishini talab qilgan.
Bishkekda Xitoy − Qirg‘iziston − O‘zbekiston temiryo‘lini qurish kompaniyasi ta’sis etildi
Xitoy − Qirg‘iziston − O‘zbekiston temiryo‘lini qurish kompaniyasi ofisi Bishkekda tashkil etildi. Qirg‘iziston bosh vaziri Aqilbek Japarov loyihani «asr qurilishi» deb atadi.
Yangi sun’iy intellektli smartfon paydo bo‘lmoqda
OpenAI, Stiv Jobsning bevasi hamda Apple’ning sobiq bosh dizayneri Joni Ayv bilan hamkorlikda sun’iy intellekt bilan jihozlangan yangi smartfon yaratish loyihasini ishlab chiqmoqda. Loyiha SpaceX darajasidagi startap sifatida ko‘rib chiqilmoqda va uning qiymati 100 milliard dollardan oshishi kutilmoqda.
Bruney sultonining $14 mlnlik oltin bilan qoplangan Roll-Royce Silver Spur II dunyodagi eng qimmat qirollik avtomobili bo‘lib qolmoqda
Bruney sultoni katta avtomobil kolleksiyasiga ega. Shuningdek, u tarixdagi eng qimmat qirollik mashinasiga ham egalik qiladi.
Qimmatbaho yaxtalarga ega sportchilar: Ronaldu, Messi, MakGregor...
O‘ta boy odamlarning eng muhim maqom belgilaridan biri bu qimmatbaho yaxtaga egalik qilishdir.
Google YEIga 1,5 mlrd yevro jarima to‘lashdan qutilib qoldi
Jarima Yevropa Ittifoqining so‘nggi yillarda texnologiya gigantiga qarshi qo‘ygan uchta asosiy jazolaridan biri edi.
Saida Mirziyoyeva JST bosh direktori bilan gaplashib oldi
JST bosh direktori bilan uchrashdi. Muloqotda Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish yo‘lida O‘zbekiston tomonidan ko‘rilayotgan amaliy qadamlar muhokama qilindi.
Tarixda birinchi marta oltin quyma narxi 1 million dollardan oshdi
Oltinga talab ortib bormoqda, chunki geosiyosiy taranglik, xususan, Isroil, Eron va XAMAS o‘rtasidagi mojaro xavfsiz aktivni sotib olishga turtki bo‘lmoqda.
Dollarning rasmiy kursi yana oshdi
O‘zbekiston Markaziy banki 8 avgustda amalda bo‘ladigan xorijiy valyutalarning o‘zbek so‘miga nisbatan yangi qiymatini belgiladi.
Nvidia qimmatli qog‘ozlar bozori tarixidagi eng katta kunlik daromad bo‘yicha rekord o‘rnatdi
Kaliforniyada joylashgan chip ishlab chiqaruvchisi bir kun ichida bozor qiymatiga 330 milliard dollar qo‘shib, avvalgi rekordni yangiladi.
AQSh dollarining rasmiy kursi 12 634,00 so‘m bo‘ldi
Markaziy bank 27 iyuldan xorijiy valutalarning o‘zbek so‘miga nisbatan yangi qiymatini belgiladi.
O‘zbekistonda gaz qazib olish kamayib bormoqda
Statistika agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, birinchi yarim yillikda O‘zbekistonning yirik korxonalari tomonidan 22,36 milliard kub metr gaz ishlab chiqarilgan.
Joriy yilning dastlabki 6 oyida muomalaga qo‘shimcha 4,1 trln so‘m naqd pullar chiqarilgan
2024 yilning birinchi yarmida banklar orqali naqd pul aylanmasi hajmi 458 trln so‘mni tashkil etgani holda, 2023 yilning mos davriga nisbatan 24 foizga oshgan.
Markaziy bank 11ta bankka nisbatan jarima sanksiyasini qo‘lladi
Bunga ularning iqtisodiy me’yorlarga amal qilmaganligi, taqdim etilgan ma’lumotlarda noaniqliklar va qoidabuzarliklarga yo‘l qo‘ygani sabab bo‘lgan.
Engil avtomobillar savdosi o‘tgan yillarga nisbatan eng past darajaga tushdi
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazining ma’lum qilishicha, iyun oyi yakuniga ko‘ra, O‘zbekiston avtomobil bozorida sotuvlar pasaydi.
Dunyo bo‘yicha davlat qarzlari yuz trillion dollardan oshdi
Dunyo mamlakatlari zimmasidagi jami davlat qarzi 100 trillion dollardan oshdi. Xavotirli jihati, qarz jahon iqtisodiyotiga nisbatan tez o‘smoqda.