Potsdam universitetidan harbiy tarixchi Sonke Naytsel bu yoz “nemislar uchun tinchlikning so‘nggi yozi” bo‘lishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda. Tadqiqotchi Vladimir Putin Boltiqbo‘yi mamlakatlariga hujum qilishi mumkin, deb hisoblaydi va bunga hozirdan tayyorgarlik ko‘rishga chaqiradi.
Evropa davlatlari haqiqatan ham yangi Donald Tramp ma’muriyatining yevropaliklarni o‘zlarining mudofaa qobiliyatlari haqida qayg‘urishga chaqirayotgan ritorikasi fonida qayta qurollanishni boshlamoqda.
Shunday qilib, Germaniya, Fransiya, Polsha va boshqa davlatlar qurolli kuchlarini modernizasiya qilish uchun milliardlab yevro sarmoya kiritmoqda. Germaniya Bundesverni mustahkamlash uchun yirik qarzlar olishni rejalashtirmoqda, jumladan, yangi tanklar va dronlar hamda bunkerlarni qayta ishga tushirish.
Polsha o‘z armiyasini 500 ming kishiga ko‘paytirmoqchi va Amerika yadroviy qurollarini joylashtirishni ko‘rib chiqmoqda - garchi Vashington hali bu variantni ko‘rib chiqmayapti. Yaqinda NATO a’zosi bo‘lgan Shvesiya “ Taurus ” raketalarini sotib olib, urush bo‘lsa, aholiga ko‘rsatmalar yubormoqda.
O‘sib borayotgan xavotirlar fonida mudofaa bo‘yicha qo‘shma tashabbuslar ham yaratilmoqda. Yevropa osmonini himoya qilish uchun havo mudofaa tizimlari va xaridlarni muvofiqlashtirishga qaratilgan Sky Shield dasturida 20 dan ortiq mamlakatlar ishtirok etadi. Germaniya, Fransiya, Italiya va Polsha ham kengaytirilgan masofaga ega Elsa loyihasi doirasida yangi qanotli raketani ishlab chiqishni boshladi.
"Evropa nihoyat uyg‘onmoqda. Biz tahdidlar qanchalik jiddiy qabul qilinayotganini ko‘ryapmiz. Endi individual choralar etarli emas, shuning uchun qo‘shma loyihalar yaratilmoqda. "Bu vahima emas - bu zarurat", - deydi Naytsel.