Qo‘shma Shtatlar yadro quroli arsenalini modernizasiya qilishni zarur deb hisoblaydi.
Bu haqda energetika vaziri Kris Rayt Fox News telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
"Ikkinchi jahon urushi paytida Qo‘shma Shtatlar Manxetten loyihasi orqali aql bovar qilmaydigan muvaffaqiyatga erishdi: u dunyodagi birinchi atom qurolini yaratdi. Bu urushni erta tugatish, o‘nlab yoki yuz minglab amerikaliklarning hayotini saqlab qolish imkonini berdi va Sovuq urushdagi g‘alabamizga poydevor qo‘ydi", - deydi u. "Keyin o‘ttiz yillik davr keldi, unda hech qanday yangi yadro qurollari yaratilmagan va bu bizning butun arsenalimizni eskirgan. Hozir bizga kerak bo‘lgan narsa yadroviy zaxiralarimizni ko‘paytirish emas, balki qurollarimizni modernizasiya qilishdir".
Shu bilan birga, AQSh Energetika vazirligi rahbari "yadroviy qurol haqida asosiy narsa ulardan foydalanmaslik" ekanligini ta’kidlaydi. "Undan foydalanmaslik uchun dunyo Amerika qurol texnologiyasi, ishonchliligi va zahiralarini baholashda yetakchi ekaniga 100 foiz ishonch hosil qilishi kerak edi. Bizning pozisiyamiz bugungi kunda kuchli, biroq bir necha yildan keyin bu masalaga e’tibor qaratgan prezident davrida u yanada kuchliroq bo‘ladi", deydi u.