Zelenskiy: "AQShning so‘zsiz o‘t ochishni to‘xtatish taklifi uzoq vaqt davomida Rossiya tomonidan javobsiz qolmoqda"
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy AQShning so‘zsiz o‘t ochishni to‘xtatish haqidagi taklifi uzoq vaqtdan beri Rossiya tomonidan javobsiz qolayotganini aytdi.
"Amerikaning so‘zsiz o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha taklifi juda uzoq vaqtdan beri muhokama qilinmoqda - Rossiyadan adekvat javob bo‘lmagan. Bu ko‘p narsadan dalolat beradi. Agar Rossiyaga real bosim bo‘lganida, allaqachon otashkesim bo‘lishi mumkin edi. Buni tushungan va zarur yechimlarni olg‘a surayotgan hamkorlarga minnatdorchilik bildirmoqchiman. Xususan, bu sanksiyalar bo‘yicha yangi qarorlar”, - dedi prezident oqshomida.
Zelenskiy raketa zarbalari nafaqat Ukrainaga, balki mojaroni tugatishga qaratilgan xalqaro diplomatik sa’y-harakatlarga qarshi qaratilganini ta’kidladi. "Har kecha yuzlab" shahhidlar"ni e’tiborsiz qoldirib bo‘lmaydi. Biz bu haqda jiddiy reaksiya kutamiz. Bundan tashqari, raketa tahdidlari, shu jumladan ballistik qurollardan foydalanish, yodgorlikning oldini olish va infratuzilmani tiklash, ayniqsa, Rossiya rahbari, shuningdek, ukrainalik kuchlar, shuningdek, ukrainalik kuchlar o‘z pozisiyalarini, shuningdek, Rossiya qo‘shinlarini oldinga siljishiga to‘sqinlik qilmoqdalar.
Zelenskiy janglarda qatnashgan ukrainalik harbiy xizmatchilarga, jumladan 225-alohida hujum polkiga, 47-alohida mexanizasiyalashgan brigadaga, maxsus operasiyalar kuchlariga va 35-alohida dengiz piyodalari brigadasiga alohida minnatdorchilik bildirdi.
"Men armiyamizga yordam berayotgan, mudofaa korxonalarida ishlayotgan, sodir bo‘layotgan voqealar haqida haqiqatni dunyoga yetkazayotgan barchaga minnatdorchilik bildiraman. "Bizning kuchimiz qat’iyat va izchillikda", - dedi Zelenskiy.