Yamanning "Ansor Alloh" harakatining hutiy isyonchilari so‘nggi 24 soat ichida Amerikaning USS Harry Truman aviatashuvchi kemasiga uch marta hujum qildi. Bu haqda isyonchilar tomonidan tuzilgan qurolli kuchlar vakili Yahyo Sariya ma’lum qildi.
"Oxirgi 24 soat ichida qurolli kuchlarimiz Qizil dengizda AQShning "USS Harry Truman" aviatashuvchi kemasi boshchiligidagi dushmanning uchta jangovar kema guruhini jalb qildi. Operasiyada raketa kuchlari, uchuvchisiz samolyotlar va dengiz kuchlari ishtirok etdi, ular bir nechta qanotli raketalar va uchuvchisiz uchoqlardan foydalangan", - dedi harakat vakili xusiylarga tegishli Al Masirah telekanalida.
15 mart kuni AQSh prezidenti Donald Tramp Yaman hududining uchdan bir qismini nazorat qilayotgan isyonchilarga qarshi harbiy operasiya boshlanganini e’lon qildi. U bu qarorini xusiylarning Qizil dengiz va Adan ko‘rfazidagi tijorat kemalariga hujumi bilan izohladi. Operasiya Qizil dengizda joylashgan USS Harry Truman samolyot tashuvchi guruhini o‘z ichiga oladi. U Yamandagi "Ansor Alloh" harakati nazorati ostidagi hududlarga muntazam zarbalar berib turadi.