AQSh harbiy-dengiz kuchlari instituti axborot xizmati xabariga ko‘ra, USS Carl Vinson yadroviy aviatashuvchi kemasi boshchiligidagi AQSh aviatashuvchilarining zarba berish guruhi Tinch okeanining g‘arbiy qismidagi Guam orolidagi bazasini tark etib, Yaqin Sharqqa yo‘l oldi, deb xabar berdi AQSh Harbiy-dengiz kuchlari instituti axborot xizmati.
U ikki hafta ichida USS Carl Vinson yadroviy samolyot tashuvchi kemasi boshchiligidagi aviatashuvchining zarba berish guruhi joylashgan Yaqin Sharqdagi Amerika guruhini kuchaytirish uchun mintaqaga kelishi kerak.
AQSh Mudofaa vaziri Pit Xegset, AQShning Yamandagi hutiy nishonlariga ommaviy havo hujumlari uyushtirishga qaror qilgan bir paytda Yaqin Sharqqa ikkinchi samolyot tashuvchi kemani yuborishni buyurdi.
15 mart kuni AQSh prezidenti Donald Trampning buyrug‘iga binoan USS Harry Truman aviakompaniyasining tashuvchi samolyotlari husiylarga qarshi keng ko‘lamli zarbalar berish operasiyasini boshladi. Har ikki aviatashuvchi ham kamida 1-2 oy davomida bir vaqtning o‘zida mintaqada bo‘ladi.