Xamas yangi sulhni qabul qildi
Falastinning HAMAS harakati Misr va Qatar vositachi sifatida taqdim etgan G‘azo sektori uchun yangi o‘t ochishni to‘xtatish taklifiga rozi bo‘ldi. Falastin harakati Isroil rejani amalga oshirishga to‘sqinlik qilmasligiga umid bildirdi.
“ Biz ikki kun oldin muzokaralarda vositachilik qilayotgan Misr va Qatardagi birodarlarimizdan taklif oldik”, dedi Xamasning G‘azodagi yetakchisi Xalil al-Hayo Ramazon hayiti munosabati bilan televideniye orqali qilgan chiqishida. "Biz taklifga ijobiy munosabatda bo‘ldik va uni qabul qildik va ishg‘ol uni sabotaj qilmaydi yoki vositachilarning sa’y-harakatlariga putur etkazmaydi, deb umid qilamiz ."
Al-Haya taklif tafsilotlarini oshkor qilmadi , biroq xalqaro ommaviy axborot vositalari so‘nggi kunlarda Misr va Qatar G‘azo bo‘yicha o‘t ochishni to‘xtatish rejasini taqdim etgani, unga ko‘ra Hamas va Isroil o‘rtasidagi o‘t ochishni to‘xtatish va asirlarni almashish kelishuvining ikkinchi bosqichi bir muncha tinchlik davridan so‘ng kuchga kirishi haqida xabar tarqatdi.
" Biz o‘z majburiyatlarimizni to‘liq bajardik va Isroil o‘z majburiyatlarini bajarishini ta’minlash uchun vositachilar bilan ishladik. Biroq, birinchi bosqich tugaganidan keyin u butun kelishuvdan qaytdi ", deya qo‘shimcha qildi u.
Isroilning "Yedioth Ahronoth" gazetasi keyinroq Tel-Aviv G‘azoda o‘t ochishni to‘xtatish va asirlarni almashish bo‘yicha muqobil taklifni taqdim etib , XAMASdan Misr taklifida nazarda tutilgan besh kishi o‘rniga 10 kishini garovga qo‘yishni talab qilgani haqida xabar berdi.
Xabardor manbalarga ko‘ra, Isroil "12 apreldan 20 aprelgacha bo‘lgan yahudiylarning Fisih bayrami oldidan o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishishga umid qilmoqda".
Shanba kuni ertalab Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxuning idorasi Tel-Aviv vositachilardan olingan taklifga Vashington bilan to‘liq kelishilgan o‘zining muqobil varianti bilan javob berganini e’lon qildi. Ikkala taklifning mazmuni oshkor etilmagan.
18-mart kuni Isroil armiyasi G‘azoga qarshi to‘satdan havo hujumi uyushtirdi, natijada 920 dan ortiq odam halok bo‘ldi, 2000 dan ortiq odam yaralandi, o‘t ochishni to‘xtatish va asirlar almashish kelishuvini buzdi.
2023-yil oktyabr oyidan beri Isroilning G‘azoga shafqasiz harbiy hujumi natijasida 50 200 dan ortiq falastinliklar, asosan ayollar va bolalar halok bo‘ldi, 114 000 dan ortiq kishi yaralandi.
O‘tgan yilning noyabr oyida Xalqaro jinoiy sudi Netanyaxu va uning sobiq mudofaa vaziri Yoav Galantni G‘azoda urush jinoyatlari va insoniyatga qarshi jinoyatlar sodir etganlikda ayblab hibsga olishga order bergan edi. Isroil, shuningdek, eksklavdagi urushi uchun Xalqaro Adliya sudida genosid aybloviga duch kelmoqda.