"Rossiya deyarli hech narsadan voz kechmaydi, lekin sanksiyalarni yengillashtiradi." G‘arb Saudiya Arabistonidagi muzokaralar natijalarini qanday baholaydi?
Rossiya va AQSh ikkita cheklangan kelishuvga erishdi: energetika ob’ektlariga zarba berishni vaqtincha to‘xtatish va Qora dengizdagi hujumlarni to‘xtatish. Biroq, Donald Tramp turib olgan harbiy harakatlardagi to‘liq 30 kunlik tanaffusga erishilmadi. Mutaxassislarning ogohlantirishicha, Kreml buning evaziga hech narsa bermasdan, jiddiy foyda oldi.
Harbiy tahlilchi Niko Lange fikricha, Rossiya nuqtai nazaridan bu kelishuvlar foydali bo‘lishi mumkin.
"Rossiya Qora dengizning g‘arbiy qismida allaqachon mag‘lubiyatga uchradi, Ukraina Odessadan savdo yo‘llariga qaytish uchun kurashdi. Bugungi kelishuvga ko‘ra, Rossiya deyarli hech narsadan voz kechmaydi, lekin sanksiyalarni engillashtiradi va harbiy mashinasi uchun yangi daromad oladi ", deydi u.
Saudiya Arabistonidagi muzokaralar yakuniga ko‘ra, AQSh Moskvaga jahon o‘g‘itlari va qishloq xo‘jaligi bozoriga kirishda yordam berishga va to‘lovlarni soddalashtirishga va’da bermoqda.
Britaniyaning Times gazetasi bo‘layotgan voqealarni “Putinning g‘alabasi” deb atamoqda. Nashrning qayd etishicha, Moskva kelishuvlardan Ukrainadan ko‘ra ko‘proq foyda ko‘radi. O‘z navbatida Rossiya matbuoti ham o‘z quvonchini yashirmaydi.
Hatto Trampning o‘zi ham undan aqldan ozganidan shubhalana boshlagan ko‘rinadi. Newsmax nashriga bergan intervyusida u Kreml muzokaralarni ataylab kechiktirayotganini tan oldi.