Evropa Ittifoqi yo‘l harakati qoidalarini buzuvchilarga qarshi yangi qattiq choralarni kelishib oldi. Agar haydovchi Yevropa Ittifoqining bir davlatida qoidalarni jiddiy buzsa, unga Yevropaning istalgan joyida mashina haydash taqiqlanishi mumkin. Bu haydovchi boshqa Evropa Ittifoqi davlatida berilgan lisenziyaga ega bo‘lgan hollarda ham amal qiladi.
Hozirda haydovchilik guvohnomasini bermagan davlat faqat o‘z hududida avtomobil haydashni taqiqlashi mumkinligi haqidagi qoida mavjud. Yangi qonun shuni anglatadiki, lisenziyani bergan mamlakat, agar boshqa Evropa Ittifoqi a’zosi tomonidan kiritilgan bo‘lsa, bunday cheklovni tan olishi va qo‘llab-quvvatlashi shart.
Yangilik birinchi navbatda jiddiy qoidabuzarliklarga, masalan, mast holda haydash yoki halokatli baxtsiz hodisalarga ta’sir qiladi. Taqiq butun Yevropa Ittifoqiga aylanishi uchun u joriy qilingan mamlakatda kamida uch oylik haydash taqiqlanishi va barcha murojaatlar tugatilishi kerak.
Evroparlament va Yevropa Ittifoqi davlatlari o‘rtasidagi kelishuv hali dastlabki va hali rasman tasdiqlanmagan. Bu aniq qachon sodir bo‘lishi hozircha noma’lum.