Умидсиз Россия санкцияларни енгиш учун пул ўрнига мандарин олишга мажбур бўлди
Ғарбнинг Россияга нисбатан қўйган санкциялари мамлакатни Покистон билан гуруч эвазига мандарин қабул қиладиган бартер шартномасини тузишга мажбур қилди.
Россия Ғарб санкциялари чекловларини енгиб ўтишга уриниб, умидсиз чоралар кўришга мажбур.
Мамлакат импорт эвазига товарларни экспорт қилишга рухсат бериш учун айирбошлаш савдо тизимини йўлга қўйди, дея хабар бермоқда Москва Тимес мустақил ахборот ташкилоти.
Келишувга кўра, Россия 20 минг тонна нўхот экспорт қилади, Покистон эса эквивалент миқдорда гуруч етказиб беради.
Яна бир шартномада Россия 15 минг тонна мандарин ва 10 минг тонна картошка эвазига 15 минг тонна нўхат ва 10 минг тонна ясмиқ жўнатишини кўзда тутади, деб хабар бермоқда ТАСС Россия давлат нашри.
Ғалати савдо келишуви икки давлат томонидан Москвада бўлиб ўтган биринчи Покистон- Россия савдо ва сармоя форумида қабул қилинди, чунки Кремль бутун Осиё бўйлаб иттифоқчилар топишга ҳаракат қилмоқда.
Россиянинг Украинага бостириб кириши ва ундан кейин АҚШ, Европа Иттифоқи ва Буюк Британия томонидан мамлакатга ва режимнинг асосий шахсларига нисбатан жорий қилинган санкциялар тўлқини уларнинг мавжуд савдо усулларини давом эттиришни қийинлаштирди.
Муқобил тартибга солиш Россия компанияларига банк операциялари йўқлиги сабабли санкциялар ва иқтисодий текширувларни четлаб ўтиш имконини беради.
Металл ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини айирбошлаш режалари бўйича келишиб олиш қийин бўлган бўлсада, Россия аллақачон Хитой билан шунга ўхшаш муносабатларни ўрнатишга ҳаракат қилган.
Ушбу турдаги келишув Хитой ва Совет Иттифоқи ўртасида кенг тарқалган эди, чунки икки коммунистик давлат ривожланиш учун бир-бирига таянган.
Май ойида Россия президенти Владимир Путин ва Хитой раҳбари Си Цзиньпин уч кунлик саммит ўтказди – бу учрашув давомида АҚШнинг ўзаро тўловлар бўйича санкцияларига қарши курашиш муҳокамаларининг асосий мавзуси бўлди.
Россия, шунингдек, Эрон билан иттифоқини мустаҳкамлади, Ғарб санкциялари икки давлатнинг умумий томонидир. Эрон Москвани Украина жанг майдонида фойдаланиш учун учувчисиз самолётлар билан таъминлашда муҳим роль ўйнаган, деб ишонилади, чунки Россия таъминоти қисқара бошлаган.