Ўзбекистондан Бразилияга илк бор контейнерли поезд йўлга чиқди
Тошкентдан First Dry Port Terminal терминали орқали контейтерли блок поезд Бразилияга йўлга чиқди.
Қозоғистон валютаси ҳам қулаяпти
Қозоғистон миллий валютаси рубль ва нефть нархларининг пасайиши фонида иккинчи ҳафтадирки тарихий энг паст кўрсаткичларни қайд этмоқда.
Рубль тубсизлик томон кетмоқда
Халқаро Форех валюта бозорида евро курси 120 рублдан ошди.
Ўзбекистондаги 4 та аэропорт хусусийлаштирилади
Бу ҳақида бугун Президент ҳузурида ўтган йиғинда маълум қилинган. Унда президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон ҳаво йўллари ҳали аҳолини рози қиладиган даражага етгани йўқлигини таъкидлаган.
Афғонистон варианти Украина учун мос деб топилди
Европа Иттифоқи дипломатияси раҳбари лавозимига номзод Кая Каллас Украинадаги уруш «Афғонистондаги уруш каби» тугашини истайди.
АҚШ бир йилда Исроилга 17,9 миллиард доллар берди
Америка Қўшма Штатлари 2023 йил 7 октябрдан бери Исроилга жами 17,9 миллиард долларлик ҳарбий ёрдам ажратди. Бу ҳақда Браун университети қошидаги Уотсон халқаро ва жамоатчилик билан алоқалар институти томонидан тайёрланган ҳисоботда айтилган. Мазкур ҳужжат “2023 йил 7 октябрдан 2024 йил 30 сентябргача бўлган даврда Исроилнинг мусулмонлар қирғини ва AҚШнинг минтақадаги тегишли операциялари харажати” деб номланган.
АҚШ “қора дафтар”ини яна очди
Хитой, Россия, Ҳиндистон, Туркия каби яна бир неча мамлакатдан 400 га яқин компания ва жисмоний шахс АҚШ Молия вазирлиги ва Давлат департаменти томонидан санкция рўйхатига қўшиб қўйилди.
Автобус йўлагидан юрган ҳайдовчиларга жарима қўлланмоқда
"А" ҳарфи чизилган, алоҳида ажратилган тасмада тўхтаб туриб, автобус ва бошқа йўналишли транспорт воситаларининг ҳаракатига халақит берган ҳайдовчиларга нисбатан белгиланган тартибда чора кўрилмоқда, Бу ҳақида Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати хабар берди.
Фарғонада келин тўйдан 7 кун ўтиб, куёвдан сарполарини МИБ орқали қайтариб олди
Бироқ куйов бунга қарши бўлиб, тўйга сарфланган 15 минг долларни қоплаб беришини талаб қилган.
Бишкекда Хитой − Қирғизистон − Ўзбекистон темирйўлини қуриш компанияси таъсис этилди
Хитой − Қирғизистон − Ўзбекистон темирйўлини қуриш компанияси офиси Бишкекда ташкил этилди. Қирғизистон бош вазири Ақилбек Жапаров лойиҳани «аср қурилиши» деб атади.
Янги сунъий интеллектли смартфон пайдо бўлмоқда
OpenAI, Стив Жобснинг беваси ҳамда Апплеънинг собиқ бош дизайнери Жони Айв билан ҳамкорликда сунъий интеллект билан жиҳозланган янги смартфон яратиш лойиҳасини ишлаб чиқмоқда. Лойиҳа SpaceX даражасидаги стартап сифатида кўриб чиқилмоқда ва унинг қиймати 100 миллиард доллардан ошиши кутилмоқда.
Бруней султонининг $14 млнлик олтин билан қопланган Roll-Royce Silver Spur II дунёдаги энг қиммат қироллик автомобили бўлиб қолмоқда
Бруней султони катта автомобиль коллекциясига эга. Шунингдек, у тарихдаги энг қиммат қироллик машинасига ҳам эгалик қилади.
Қимматбаҳо яхталарга эга спортчилар: Роналду, Месси, МакГрегор...
Ўта бой одамларнинг энг муҳим мақом белгиларидан бири бу қимматбаҳо яхтага эгалик қилишдир.
Google ЕИга 1,5 млрд евро жарима тўлашдан қутилиб қолди
Жарима Европа Иттифоқининг сўнгги йилларда технология гигантига қарши қўйган учта асосий жазоларидан бири эди.
Саида Мирзиёева ЖСТ бош директори билан гаплашиб олди
ЖСТ бош директори билан учрашди. Мулоқотда Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш йўлида Ўзбекистон томонидан кўрилаётган амалий қадамлар муҳокама қилинди.
Тарихда биринчи марта олтин қуйма нархи 1 миллион доллардан ошди
Олтинга талаб ортиб бормоқда, чунки геосиёсий таранглик, хусусан, Исроил, Эрон ва ХАМАС ўртасидаги можаро хавфсиз активни сотиб олишга туртки бўлмоқда.
Долларнинг расмий курси яна ошди
Ўзбекистон Марказий банки 8 августда амалда бўладиган хорижий валюталарнинг ўзбек сўмига нисбатан янги қийматини белгилади.
Nvidia қимматли қоғозлар бозори тарихидаги энг катта кунлик даромад бўйича рекорд ўрнатди
Калифорнияда жойлашган чип ишлаб чиқарувчиси бир кун ичида бозор қийматига 330 миллиард доллар қўшиб, аввалги рекордни янгилади.
АҚШ долларининг расмий курси 12 634,00 сўм бўлди
Марказий банк 27 июлдан хорижий валуталарнинг ўзбек сўмига нисбатан янги қийматини белгилади.
Ўзбекистонда газ қазиб олиш камайиб бормоқда
Статистика агентлиги маълумотларига кўра, биринчи ярим йилликда Ўзбекистоннинг йирик корхоналари томонидан 22,36 миллиард куб метр газ ишлаб чиқарилган.
Жорий йилнинг дастлабки 6 ойида муомалага қўшимча 4,1 трлн сўм нақд пуллар чиқарилган
2024 йилнинг биринчи ярмида банклар орқали нақд пул айланмаси ҳажми 458 трлн сўмни ташкил этгани ҳолда, 2023 йилнинг мос даврига нисбатан 24 фоизга ошган.
Марказий банк 11та банкка нисбатан жарима санкциясини қўллади
Бунга уларнинг иқтисодий меъёрларга амал қилмаганлиги, тақдим этилган маълумотларда ноаниқликлар ва қоидабузарликларга йўл қўйгани сабаб бўлган.
Енгил автомобиллар савдоси ўтган йилларга нисбатан энг паст даражага тушди
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказининг маълум қилишича, июнь ойи якунига кўра, Ўзбекистон автомобиль бозорида сотувлар пасайди.
Дунё бўйича давлат қарзлари юз триллион доллардан ошди
Дунё мамлакатлари зиммасидаги жами давлат қарзи 100 триллион доллардан ошди. Хавотирли жиҳати, қарз жаҳон иқтисодиётига нисбатан тез ўсмоқда.