Мактаб ва боғчалар директорлари маоши оширилмоқда
Республикадаги 10 мингдан ортиқ мактаб директорлари, 7 мингга яқин боғча директорлари ҳамда 35 мингга яқин мактаб директор ўринбосарларининг иш ҳақи миқдорлари оширилади.
Ўзбекистонда IELTSдан 8,5-9 баллга эришганлар 23,7 бараварга ошди
Хорижий тиллар бўйича юқори натижага эришган ёшларга 80 млрд 42 млн сўм компенсация пуллари қоплаб берилди, деб ёзади Ёшлар ишлар агентлиги ахборот хизмати.
Буюк Британия таълим тизимини энди мусулмон раҳбар назорат қилади
Офстед — Англия таълим стандартлари бўйича масъул органга илк бор мусулмон раҳбар тайинланди.
Ўзлаштириш кўрсаткичига қараб талабаларга грантларни қайта тақсимлаш тартиби тасдиқланди
Ҳукуматнинг тегишли қарори билан (№149, 10.03.2025) Олий таълим ташкилотларида талабаларга грантларни тақдим этиш ва қайта тақсимлаш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
Ижтимоий тоифадаги абитуриентларга қўшимча грант ажратилади
Мазкур имтиёз абитуриент рўйхатдан ўтишда танлаган биринчи бакалавриат таълим йўналишига ҳамда ушбу таълим йўналишига киришда Давлат комиссияси томонидан давлат грантига белгиланган минимал ўтиш бали ва ундан юқори балл тўплаган абитуриентларга нисбатан қўлланилади.
Мактабларда ёзги таътил қисқарадими?
Ўзбекистон мактабларида ёзги таътил бир ярим ой, яъни 6 ҳафта бўлиши мумкинлиги ҳақида хабарлар тарқалди.
Бу йил ҳам ОТМга кириш имтиҳонларида максимал балл 189 бўлади
Тест топшириладиган фанлар мажмуаси, тест топшириқлари сони ҳамда баҳолаш мезонлари тасдиқланди.
Хитойдаги мактабларда сунъий интеллект бўйича мажбурий курслар ташкил этилади
Мактаблар курсларни ишлаб чиқиш учун университетлар, тадқиқот марказлари ва IT компаниялари билан ҳамкорлик қилишади.
Ҳилола Умарова педагогларга мурожаат қилди
Мактабгача ва мактаб таълими вазири Ҳилола Умарова “Ташаббусли бюджет” доирасида пул йиғиш ҳолатлари кузатилса педагогларни бу ҳақда хабар беришга чақирди.
Хитойда ўқувчилар учун сунъий интеллект таълими мажбурий қилинмоқда
Хитой пойтахти Пекин ўқувчилар, жумладан, бошланғич синф ўқувчилари учун ҳам сунъий интеллект таълимини мажбурий қилмоқда.
Технологик металлар: Ўзбекистоннинг халқаро бозордаги ўрни мустаҳкамланмоқда
Канаданинг Торонто шаҳрида дунё миқёсидаги энг нуфузли тадбирлардан бири — Халқаро тоғ-кон саноати конференцияси бўлиб ўтмоқда.
Тошкентдаги боғчада тарбиячи гимнастика таёқчаси билан болаларни урди
Бу борада қўшимча маълумот берилади.
Мактабларда баҳорги таътил бошланиш санаси маълум бўлди
Мактабларда III чорак якунлари 20 март, чоршанба куни бўлади, IV чорак эса 28 мартдан, жума кунидан бошланади.
Аграр соҳани ўрганиш учун 200 нафар талабани Италияга жўнатиш таклиф қилинди
Шавкат Мирзиёев ҳузурида бўлиб ўтган тақдимотда Италиядаги Болоня, Тушиа, Феррара, Пиза олийгоҳларига 200 нафар ёшларни юбориш таклиф қилинди.