Самарқандда инклюзив фестиваль бўлиб ўтмоқда
Унда Россия, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистон, Тожикистон вa Ўзбекистондан келган турли ёшдаги ривожланишда ўзига хослиги бўлган болалар ўзларининг ижодий қобилиятларини намойиш этмоқдалар.
Қабристонда мудҳиш жиноят содир этган шахсга ҳукм ўқилди
Сендай фарзандга лаънат бўлсин. Ўғил ўстириб, роҳатингни кўрмадим, бошимга ғаму ташвишдан бошқасини солмадинг. Умрбўйи юзимни ерга қаратишдан ортмадинг!-кекса ота ҳаётининг салкам 10 йилини кетма-кет турмаларда ўтаб чиққан 36 ёшли ўғлини қаттиқ сўкди. Нотавон ўғил шундоқ қаршисида титраб, кўз ёш тўкиб турган отанинг сўзларини назарга ҳам олмади.
Олмаотада БМТнинг Марказий Осиё ва Афғонистон тараққиёти маркази очилади
Қозоғистоннинг Олмаота шаҳрида БМТнинг Марказий Осиё ва Афғонистон тараққиёти маркази очилади.
Ўзбек-қозоқ чегарасида 4 та қўшимча савдо йўлаклари очилади
Ўзбекистон ва Қозоғистон ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш мақсадида 4 та қўшимча савдо йўлаклари очишни режалаштирмоқда.
Ўзбекистонда қидирилаётган жиноятчилар қўшни мамлакатда қўлга олинди
Қозозоғистоннинг Чимкент ва Атиров аэропортларида Туркиянинг уч фуқароси қўлга олинди, улар Ўзбекистонда босқинчилик қилгани учун қидирилаётган эди.
Хитой Ўзбекистон ва Қозоғистон орқали Афғонистонга биринчи юк поездини йўлга қўйди
Юк тахминан 12-15 кун ичида етказиб берилади.
Элчи: Ўзбекистон шунчаки истиқболли бозор эмас, стратегик ҳамкор
Ўзбекистон Қозоғистон учун шунчаки истиқболли бозор эмас, балки стратегик ҳамкордир, дейди Қозоғистоннинг юртимиздаги фавқулодда ва мухтор элчиси Бейбут Атамқулов.
Ўзбекистон жорий йилда Қозоғистонга 16 млрд куб метр сув жўнатади
Ўзбекистон жорий йилнинг 1 октябрига қадар Қозоғистонга 16 миллиард куб метр сув жўнатади. Бу борада Қозоғистон сув хўжалиги ва ирригация вазири Нуржан Нуржигитов ҳамда Ўзбекистон сув хўжалиги вазири Шавкат Ҳамраев икки томонлама сув ҳамкорлигини чуқурлаштириш бўйича қўшма ишчи гуруҳининг 12-йиғилишида келишиб олган.
Қозоғистонда Рамазон ойи 1 мартдан бошланади
Қозоғистон Мусулмонлари идораси мамлакатда Рамазон ойининг бошланиш санасини маълум қилди.
Қозоғистон нақд пулсиз тўловлар бўйича Марказий Осиё мамлакатларидан 10 баравар олдинда
Қозоғистонда бугунги кунда муомаладаги тўлов карталари сони 81 миллионтадан ошади, шундан 66 миллионтадан кўпроғи — дебет карталари, 15 миллионтадан зиёди — кредит карталари, деб хабар берди Zakon.kz.
Қозоғистон бензин ва дизел ёқилғиси экспортига ҳам тақиқ қўйди
«Nur.kz» нашрининг тегишли ҳужжатга таяниб ёзишича, мамлакат энергетика, молия ва ички ишлар вазирликлари ҳамда Миллий хавфсизлик қўмитаси ички бозорда тақчилликнинг олдини олиш мақсадида 2025 йил 1 февралдан 2025 йил 29 мартгача бензин ва дизел ёқилғиси экспортини тақиқловчи қўшма буйруқ чиқарган.
Тўқаев Қозоғистонда иккинчи АЭСни ҳам қурмоқчи
Президент Қосим-Жўмарт Тўқаев мамлакат ҳукуматининг бугун, 28 январда ўтказилган кенгайтирилган йиғилишида Қозоғистонда ядровий энергетикани ривожлантириш ҳақида сўзлади.