Кореяда меҳмонхона қурилишида содир бўлган ёнғинда олти киши ҳалок бўлди
Жанубий Кореянинг жануби-шарқидаги порт шаҳри Пусан ​​шаҳридаги меҳмонхона қурилишида содир бўлган ёнғин оқибатида олти ишчи ҳалок бўлди, 25 нафари жароҳат олди.
Аҳоли жон бошига ЯИМ: Жанубий Корея Японияни ортда қолдирди
Жанубий Кореяда аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулот (ЯИМ) 2024 йилда $36 000 дан ошди, деб хабар берди Business Korea.
Жанубий Корея президенти ҳибсга олинган
Бу ҳақда Ёнҳап агентлиги хабар берди.
Жанубий Кореяда президентни қўллаб-қувватлаган митингда 40 киши ҳибсга олинди
Бу ҳақда Ёнҳап хабар беради .
Жанубий Корея яшил транспорт саноатига 14 миллиард доллардан ортиқ сармоя киритади
Жанубий Корея ҳукумати маҳаллий ишлаб чиқаришнинг экологик тоза автомобиллар ва аккумуляторларнинг рақобатбардошлигини ошириш бўйича кенг қамровли режани эълон қилди, деб хабар берди Бусинесс Кореа.
Жанубий Кореядаги митинглар кечгача давом этди
Бу ҳақда мухбир хабар бермоқда ТАСС воқеалар жойидан.
Жанубий Кореяда 7 кунлик мотам эълон қилинди
Жанубий Корея ҳукумати самолёт ҳалокати муносабати билан 4 январгача 7 кунлик миллий мотам эълон қилди.
Жанубий Корея президенти ҳибсга олиниши мумкин
Жанубий Корея президенти Юн Сок Ёл ҳарбий ҳолат жорий этиш бўйича иш юзасидан чақирувга эътибор бермаган ва Коррупцияга қарши тергов бўлимига бормаган.
Yonhap: Жанубий Корея президенти импичменти бўйича Конституциявий суднинг илк мажлиси 27 декабрда ўтказилади
Корея Республикаси Конституциявий суди 27 декабрь куни президент Юн Сок Ёлнинг импичменти бўйича дастлабки суд мажлисини ўтказиши керак.
Жанубий Корея Россиянинг 11 нафар жисмоний шахси ва 15 та ташкилотига қарши санкциялар киритди
Жанубий Корея Ташқи ишлар вазирлиги Сеул томонидан Россиянинг 11 нафар жисмоний шахси ва 15 та ташкилотига қарши санкциялар жорий этилганини маълум қилди.
Жанубий Корея парламенти президентга импичмент эълон қилди
Жанубий Корея парламенти президентнинг импичментини қўллаб-қувватлади.
Жанубий Корея прокуратураси мамлакат президенти Юн Сек Ёлни давлатга хиёнат қилишда гумонланувчи деб топди
Бу хақда Ёнҳап агентлиги хабар берди .
Президентга импичмент эълон қилиш ташаббуси кўриб чиқилади
Жанубий Корея парламенти аъзолари ҳарбий ҳолат жорий қилингани сабабли президент Юн Сок Ёлга импичмент эълон қилиш таклифини овозга қўяди.
Жанубий Корея президенти халқидан узр сўради
Жанубий Корея президенти Юн Сок Ёл ҳарбий ҳолат эълон қилгани учун таъзим қилиб кечирим сўради.
Жанубий Корея Мудофаа вазирлиги уч қўмондонни президентнинг ҳарбий ҳолатни тарғиб қилгани учун лавозимидан четлатади
Жанубий Корея Мудофаа вазирлиги ўз ҳарбий раҳбариятининг уч аъзоси – контрразведка қўмондони Ё Ин Хён, махсус кучлар қўмондони Квак Жунг Геун ва Сеул мудофаа қўмондони Ли Жин Ву президент Юнга ёрдам берганликда айбланиб, лавозимидан четлатилганини эълон қилди.
Жанубий Кореяда ҳарбий ҳолат қайта жорий қилинадими?
Корея Республикаси мудофаа вазири ўринбосари бўлиб ишлаётган Ким Сеонг Хонинг айтишича, унинг департаменти ҳарбий ҳолатни қайта жорий этиш ҳақидаги буйруқни, ҳатто бундай буйруқ олинган тақдирда ҳам бажармайди. Бу ҳақда ТАСС хабар берди.
Жанубий Корея президентига қарши импичмент бўйича овоз бериш санаси маълум бўлди
Парламент 6-7 декабрь кунлари президент Юн Сок Ёлга қарши импичмент лойиҳасини овозга қўйиши режалаштирилган, деб хабар бермоқда Рёнхап агентлиги.
Жанубий Кореяда ҳарбий ҳолат бекор қилинди. Президент девони истеъфо берди
Жанубий Корея президентининг ҳарбий ҳолат жорий этишга уриниши муваффақиятсизликка учраганидан сўнг эрталаб Юн Сок Ёл (мамлакат президенти) девонининг барча ходимлари истеъфога чиқди.
Жанубий Кореяда нолегал бўлиб турган ўзбекистонликларга мамлакатдан чиқиб кетиш муддати узайтирилди
Бу ҳақда Миграция агентлиги хабар берди.
КХДР Жанубий Корея билан чегарадаги электр узатиш тармоқларини демонтаж қилмоқда
КХДР Корея Республикаси билан чегарадош Кесон шаҳридаги ёпиқ Кесон саноат паркига олиб борувчи электр узатиш тармоқларини демонтаж қилмоқда.
Польша Жанубий Корея танкларини Россия Федерацияси билан чегарада жойлаштирди
Танклар ракета ва танкга қарши ҳужумларга самарали қарши тура олади.
Шимолий Корея аскарларини Россияга жойлаштириш бошланди
Шимолий Корея Россияга 10 000 га яқин аскарини юборади, деб хабар қилмоқда Жанубий Корея разведка агентлиги.
Жанубий Корея Украинага 100 миллион доллар кредит ажратди
Корея Республикаси Экспорт-импорт банки Украинага йиллик 1 фоиз ставка билан 20 йил муддатга 100 миллион доллар миқдорида кредит ажратди.
Ўзбекистоннинг янги резидент авиакомпанияларига Жанубий Кореяга парвозларни йўлга қўйишга рухсат берилди
Транспорт вазирлиги делегацияси Ўзбекистоннинг Корея Республикасидаги элчихонаси вакиллари ҳамроҳлигида Сеул шаҳрида Корея авиация маъмурияти билан музокаралар ўтказди.
Жанубий Корея ва Ҳиндистон қўшма ҳаво машқлари ўтказди
Жанубий Корея ва Ҳиндистон Австралиядаги йирик кўп миллатли маневрлар доирасида қўшма ҳаво машқларини ўтказди . Бу ҳақда Жанубий Корея ҳарбий-ҳаво кучларига таяниб, Yonhap агентлиги хабар берди .
АҚШ Марказий разведка бошқармасининг собиқ ходимига Жанубий Корея разведкаси билан ҳамкорлик қилишда айб қўйди
Бу ҳақда Нью-Йоркнинг Жанубий округи суди баёнотида айтилган.
Жанубий Кореядаги заводда ёнғин содир бўлди. Ўзбекистонликлар ҳалок бўлдими?
Маълум бўлишича, ёнғин оқибатида 22 киши ҳаётдан кўз юмган, улардан 20 нафари хорижликлардир.
Жанубий Корея: Россия қизил чизиққа яқинлашяпти
Агар Россия ўзининг замонавий ҳарбий технологияларини КХДРга ўтказса, Жанубий Корея Украина Қуролли кучларига қурол-яроғ етказиб бериш бўйича ҳеч қандай чекловларга амал қилмайди.
Жанубий Корея туғилиш даражасини сезиларли даражада оширади
Жанубий Корея президенти Юн Сеок Ёл мамлакат аҳолиси сонининг камайиб бораётгани сабабли миллий фавқулодда ҳолат эълон қилди, деб хабар беради Ёнҳуп.
Путин КХДРга ташрифи якунида Пхеняндаги православ черковига ташриф буюрди
Путин ибодатхонага Учбирлик иконкасини совға қилди ва унинг қурилиши тарихини ректор, руҳоний Владимирдан билиб олди, сўнгра у қисқа муддатли ибодат ўқиди, деб ёзади «ТАСС» .
Жанубий Корея раҳбари демографик муаммолар туфайли миллий фавқулодда ҳолат эълон қилди
Корея Республикасида аҳоли сони камайиб бораётгани сабабли миллий фавқулодда ҳолат юз бермоқда ва мамлакат ҳукумати ушбу таҳдидни бартараф этиш бўйича комплекс чора-тадбирларни кучайтирмоқда. Бу ҳақда мамлакат президенти Юн Сок Ёл ўз чиқишида маълум қилган.
Владимир Путин Пхенянга етиб келди
Россия президенти Владимир Путин давлат ташрифи билан Пхенянга келди, дея хабар бермоқда Кремль.
Корея Республикаси Президенти: Биз Марказий Осиёдаги ягона алоҳида стратегик шеригимиз ва асосий ҳамкоримиз бўлган Ўзбекистон билан дўстона муносабатларни ривожлантиришда давом этамиз
Корея Республикаси Президенти Юн Сок Ёль Ўзбекистонга амалга оширадиган давлат ташрифи арафасида "Дунё" ахборот агентлигига интервью берди.
Жанубий Корея КХДРнинг чиқинди шарларига жавобан ташвиқот операциясини бошлади
Шимолий Корея яна Жанубий Корея томон чиқинди билан тўлдирилган юзлаб шарларни учирди. Yonhap агентлиги маълумотларига кўра, 8 июнь куни ҳарбийлар Шимолий Корея томонидан юборилган 330 га яқин ҳаво шарларини аниқлаган. Уларнинг 80 дан ортиғи Жанубий Кореяга қўнди.
Жанубий Корея 9 июнь куни Шимолий Кореядан учирилган 310 та чиқинди шарини ҳисоблади
Маҳаллий вақт билан 9 июндан 10 июнга ўтар кечаси Шимолий Корея Жанубий Корея ҳудудига чиқинди билан тўлдирилган 310 га яқин ҳаво шарларини учирди.
Ким Ё Ченнинг айтишича, Жанубий Корея овоз кучайтиргичларидан эшиттириш хавфли вазиятга олиб келади
Бу ҳақда Корея Меҳнат партияси марказий қўмитаси бўлим бошлиғи ўринбосари, Ким Чен Иннинг синглиси Ким Ё Чен баёнотида айтилган .
Жанубий Корея Марказий Осиёда ўзининг «Ипак йўли»ни қурмоқда
Президент Юн эркинлик, тинчлик ва фаровонликни таъминлаш мақсадида Жанубий Корея – Марказий Осиё Силк Роад-К ташаббусини илгари суради.
Sаmsung Элеcтрониcс ходимлари компания тарихида биринчи марта иш ташлаш эълон қилди
Ходимлар компания раҳбарларидан иш ҳақини оширишни талаб қилган. Иш ташлашни уюштирган касаба уюшмаси ва компания раҳбарлари музокараларга тайёрлигини билдирган.
Жанубий Корея Шимолий Кореяга варақалар ва флеш-дисклар солинган шарлар юборди
Шимолий кореялик қочқинлар гуруҳи Жанубий Корея ҳудудидан КХДРга Пхеняннинг ҳаракатларини қораловчи варақалар туширилган шарларни жўнатди .
Шимолий Корея Жанубий Кореяни канализация билан бомбалашда давом этмоқда
Шимолий Корея жанубий қўшниси томон турли хил ахлатлар, жумладан, оқова сувлар солинган шарларнинг янги партиясини учирди. Бу ҳақда Reuters ахборот агентлиги Жанубий Корея армияси қўмондонлигига таяниб хабар берди.
Шимолий Корея яна Жанубий Кореяга ахлат тўлдирилган шарларни учирди
Бу Ким Чен Ин танқид қилинган варақаларга жавобан амалга оширилди.
Ўзбекистонда Корея тажрибаси асосида “Электрон парламент” тизимини жорий қилиш грант лойиҳаси амалга оширилади
Бу ҳақда Сенат матбуот хизмати хабар берди.
Жанубий Кореяда парламент сайловларининг асосий куни бошланди
Сиёсий партиялар бир палатали Миллий Ассамблеядаги 300 ўрин учун курашмоқда, дастлабки овоз беришда рекорд даражадаги фаоллик кузатилмоқда.
Кореяда иш берувчиларнинг ўзбекистонликларга ишончи камаяётгани ва бунинг сабаби маълум қилинди
Бу ҳақда Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги хабар берди.
Жанубий Корея ҳашаротлар ҳужумидан азият чекмоқда
Жанубий Корея ҳукумати тўшакларда майда ҳашаротларнинг кескин кўпайиши сабабини аниқлашга ҳаракат қилмоқда.
Жанубий Корея, Хитой ва Япония ўртасидаги саммит тикланиш арафасида
Пекин, Сеул ва Токио дипломатлари минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш мақсадида уч томонлама мунтазам саммитларни қайта бошлашни муҳокама қилиш учун учрашди. Ташаббус сўнгги бир неча йил давомида тўхтатиб қўйилган эди.
Жанубий Корея, Япония ва Хитой уч томонлама саммитни давом эттириш учун музокаралар олиб боради
26 сентябр куни Жанубий Корея, Хитой ва Япония Сеулда бир қатор учрашувлар ўтказиб, 2019 йилда тўхтатилган уч томонлама саммитни қайта тиклаш режаларини муҳокама қилади.
Жанубий Кореяда ўқитувчиларни ҳақорат қилишга қарши қонун қабул қилинди
Янги қонунга кўра, ўқитувчи болаларга нисбатан зўравонлик ҳақида хабар берилганидан сўнг дарҳол ишидан бўшатилмайди, қўшимча тергов ва далиллар талаб қилинади.
Жанубий Корея КХДР билан муносабатлари туфайли жисмоний ва юридик шахсларга нисбатан санкциялар жорий қилди
Жанубий Корея ҳукумати Шимолий Корея билан қурол савдоси учун 10 нафар жисмоний ва икки юридик шахсга нисбатан санкциялар жорий қилди.
Жанубий Кореянинг КФ-16 қирувчиси ҳалокатга учради
Жанубий Кореянинг КФ-16 қирувчи самолёти Сеулдан 120 километр жануби-ғарбда жойлашган Сосан шаҳрида ҳалокатга учради.
Тошкентда сунъий интеллектни ўрганиш бўйича Марказий Осиё маркази ташкил этилиши мумкин
Сенат раиси Корея кўмагида Тошкент шаҳрида илмий-тадқиқот ишларини олиб бориш, малакали кадрлар тайёрлаш ва минтақадаги барча мамлакатлар эҳтиёжлари учун оммабоп IТ-маҳсулотларни ишлаб чиқишга йўналтирилган сунъий интеллектни ўрганиш ва ривожлантириш бўйича Марказий Осиё марказини ташкил этиш таклифини илгари сурди.
Корея ва Марказий Осиё парламентлари ҳамкорлигида янги ташаббуслар амалга оширилади
Сеул шаҳрида Марказий Осиё давлатлари ва Корея Республикаси ўртасидаги ҳамкорлик бўйича парламент спикерлари йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Сенати Раиси Танзила Норбоева иштирок этди.
Ўзбекистон ва Корея Президентлари стратегик шерикликнинг янги иқтисодий кун тартибини тайёрлаш масалаларини муҳокама қилдилар
19 сентябрь куни Нью-Йорк шаҳрида ўтаётган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси сессияси доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Корея Республикаси Президенти Юн Сок Ёль билан учрашув ўтказди.
Қаришга қарши янги технология ишлаб чиқилди
Жанубий Кореянинг Ульсан миллий фан ва технология институти олимлари қаришга қарши курашувчи янги технологияни ишлаб чиқди.
Жанубий Корея Президенти БМТда Россия ва КХДР ҳамкорлиги масаласини кўтаради
Жанубий Корея етакчиси Юн Сок Ёл БМТ Бош Ассамблеясида Россия ва КХДР ўртасидаги ҳамкорлик масаласини дунё етакчилари олдига қўйишни режалаштирмоқда.
Корея Жиззахда чиқиндиларни комплекс бошқариш бўйича лойиҳани молиялаштиради
Ўзбекистон ва Корея Республикаси ўртасида юқори даражада эришилган келишувларни амалга ошириш мақсадида экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида стратегик ҳамкорликни чуқурлаштириш масаласи фаол ишлаб чиқилмоқда.
Пара таэквондо: жаҳон чемионатида Ўзбекистон вакиллари 8 медал билан биринчи ўринни забт этди
Жанубий Кореянинг Чунчеон шаҳрида жаҳон пара таэквондо очиқ чемпионати бўлиб ўтди.
АҚШ ва Жанубий Корея душанба куни қўшма ҳарбий машғулотларни бошлайди
Ҳар йили ўтказиладиган “Ulchi Freedom Shield” машқлари 31 августга қадар давом этади.
Байден: Россия аллақачон ютқазган. У асл мақсадига эриша олмади
"Украинадаги уруш оқибатлари Европадан ҳам узоққа етиб боради”, деди АҚШ Президенти Жо Байден.
Шимолий Корея: Ядро уруши муқаррар
Кан Сун Нам: Корея ярим оролидаги ядровий уруш энди бу бўладими ёки йўқми деган савол эмас, балки уни ким ва қачон бошлаши масаласидир
Жанубий Кореяда жазирама туфайли 108 киши шифохонага етказилди
Жанубий Кореянинг Шимолий Чолла провинциясида 25-Жаҳон скаутлар анжумани очилиш маросимида жазирама туфайли жабрланган жами 108 киши шифохоналарга етказилди, дея хабар беради Yonhap агентлиги.
ОАВ: Кисида АҚШ ва Жанубий Корея президентлари билан учрашиш ниятида
Аввалроқ Оқ уй Байден, Киcида ва Юн Сок Ёлнинг Кемп Девидда уч томонлама учрашуви ўтказилишини эълон қилган эди.
Корея Республикаси мудофаа вазири Ўзбекистонда
Ўзбекистон мудофаа вазири генерал-лейтенант Баҳодир Қурбонов расмий ташриф билан мамлакатга келган Корея Республикаси миллий мудофаа вазири Ли Жонг Суп бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Жанубий Кореянинг етакчи телекомпанияси Ўзбекистон ҳақида видеоролик оляпти
Жанубий Кореянинг етакчи телекомпанияси – “Korea New Network” (KNN) томонидан 36 қисмдан иборат “Осиё ҳунармандлиги” номли туркум кўрсатувлар тайёрланмоқда.
Шимолий Кореяда ҳибсга олинган америкалик оддий аскар Тревис Кинг эканлигини АҚШ армияси тасдиқлади
У чегарани ўз хоҳиши билан кесиб ўтган.
Тошкент тиббиёт академияси ректори Кореянинг нуфузли Kyungwoon университети “Фахрий профессори” бўлди
Жанубий Корея — тиббиёт соҳасида дунёнинг пешқадам давлатларидан бири. Бу, аввало, мамлакатда соҳа учун малакали кадрлар тайёрлаш борасида йўлга қўйилган инновацион ўқув методикалари билан боғлиқ.
Йўловчи Jeju Air рейсида самолёт эшигини очишга уринди
Душанба куни эрталаб парвоз пайтида йўловчи самолёт эшигини очишга уринди, бу Asiana Airlines авиакомпаниясининг рейсидаги ҳаво эшиги очилиши билан содир бўлган даҳшатли воқеадан кейин бир ойдан камроқ вақт ичида иккинчи бундай ҳодиса.
Ўзбекистон Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ва Корея Республикаси Адлия институти ўртасидаги ҳамкорлик мустаҳкамланмоқда
Мамлакатимиз Бош прокуратураси делегациясининг Жанубий Кореяга амалий ташрифи доирасида Ўзбекистон бош прокурори Ниғматилла Йўлдошев Корея Республикаси Адлия вазирлиги Адлия институти раҳбари Мёнг Чум-Шик билан учрашди.
Ўзбекистон ва Корея Республикалари Бош прокурорлари учрашди
Корея Республикаси Бош прокурорининг таклифига биноан Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори бошчилигидаги делегация Кореяга ташриф буюрди.
Ийжонбу шаҳридаги Чет эл фуқароларини вақтинча сақлаш марказида бўлиб турган ватандошлар ҳолидан хабар олинди
Чет эл фуқароларини вақтинча сақлаш марказида бўлиб турган Ўзбекистон фуқароларига ўз вақтида ва сифатли консуллик ҳамда ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш ва уларни ушлаб туриш шартлари билан танишиш мақсадида мамлакатимизнинг мамлакатимиз элчихонаси ходимлари Ийжонбу шаҳридаги аҳлоқ тузатиш марказида бўлишди.
Жанубий Кореяда бўлиб ўтган «Маданиятлар хилма-хиллиги» фестивалида ўзбек миллий таомлари ва санъати намойиш этилди
«Халқаро маданият куни» муносабати билан Жанубий Кореянинг Ёжу шаҳрида «Маданиятлар хилма-хиллиги» фестивали бўлиб ўтди.
Япония бош вазири 7-8 май кунлари Жанубий Кореяга ташриф буюради
Япония бош вазири Фумио Кисида 7-8 май кунлари Жанубий Кореяга ташриф буюради.