Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov Birinchi kanalga bergan intervyusida AQSh va Rossiya Boltiq dengizi tubidan o‘tuvchi “Shimoliy oqim” gaz quvurini ishga tushirish bo‘yicha muzokaralar olib borayotganini tasdiqladi. Rossiyalik diplomatning so‘zlariga ko‘ra, “Evropaga normal energiya yetkazib berish nafaqat AQSh va Rossiyani qiziqtiradi”.
"Agar amerikaliklar Yevropaga o‘z ta’siridan foydalanib, uni Rossiya gazidan voz kechmaslikka majburlashsa, qiziq bo‘ladi. Lekin bu allaqachon qandaydir syurrealizm", - deya Lavrovning so‘zlarini keltiradi TASS.
Bu so‘zlar bilan Rossiya TIV rahbari “Shimoliy oqim 2” gaz quvuri AQSh nazoratiga o‘tishi mumkinligi, bu esa Rossiya gazining Yevropaga tranzitini tiklash imkonini berishi haqidagi xabarlarni tasdiqladi.
“Shimoliy oqim 2” dastlab gazni Boltiq dengizi orqali Rossiyadan Germaniyaga yetkazib berishi kerak edi, biroq Rossiya Ukrainaga keng ko‘lamli bostirib kirishi ortidan Germaniya hukumati loyihani to‘xtatib qo‘ydi. Keyinchalik, gaz quvurlaridan biri 2022 yil sentyabr oyida portlash natijasida vayron bo‘lgan.
Lavrov nemis siyosatchilarini “Shimoliy oqim”ni to‘xtatishda aybladi. Uning ta’kidlashicha, ular Rossiya gazidan voz kechib, sanoat va iste’molchilar uchun narxlarni oshirishga rozi. Rossiya tashqi ishlar vaziri Iqtisodiyot vaziri Robert Xabek, mudofaa vaziri Boris Pistorius va Yevropa komissiyasi prezidenti Ursula fon der Lyayenni ro‘yxatga kiritdi.
"Ularning barchasi "Shimoliy oqim" ning qayta tiklanishiga hech qachon yo‘l qo‘ymasliklarini aytishadi." "Bular kasal odamlar yoki o‘z joniga qasd qilish", - deya qo‘shimcha qildi Lavrov.
Germaniya hukumati Ukrainadagi urush tufayli Rossiya gaziga qaramlikni kamaytirishga harakat qilmoqda. Shunday qilib, “Shimoliy oqim” quvuri to‘xtatilgach, Germaniya AQShdan suyultirilgan gaz sotib olishni boshladi.