Polsha elektr tarmog‘i muammolarga duch kelmoqda
Polsha energetika tizimi tobora ortib borayotgan muammolarga duch kelmoqda, biroq hukumat qo‘shimcha xavfsizlik choralarini joriy qilmoqchi emas. Bu haqda Strefa Inwestorow portali yozmoqda.
Polsha elektr tarmoqlari hisob-kitoblariga ko‘ra, eski ko‘mirda ishlaydigan elektr stansiyalari to‘xtatilgandan so‘ng, milliy energetika tizimi 2026 yilga borib 4,2 GVt quvvatga yetishmasligi mumkin. "Polsha energetika tizimi oldida turgan muammolar kuchayib borayotganiga qaramay, hukumat qo‘shimcha xavfsizlik choralarini joriy etish niyatida emas", — deb yozadi portal.
Polshaning Iqlim va atrof-muhit vazirligi "hozirgi bosqichda Iqlim va atrof-muhit vaziri 2026-2028 yillarda energetika tizimining barqarorligini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha mexanizmlarni nazarda tutmayapti, chunki mavjud mexanizmlar ushbu davrda tizimning barqaror ishlashini ta’minlashi kerak", deb ta’kidladi. Biroq, ekspertlar qo‘shimcha himoya choralarini ko‘rmaslik, ayniqsa energiyaga bo‘lgan ehtiyoj ortib borayotgani va iqlim o‘zgarishi qayta tiklanadigan energiya ishlab chiqarishga ta’sir qilgani uchun xavfli bo‘lishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda.
Mamlakat hukumati energetika sohasidagi vaziyatni doimiy ravishda kuzatib borishiga va kerak bo‘lganda tegishli choralar ko‘rishiga ishontirmoqda. Ammo mutaxassislar tanqidiy daqiqada javob juda kech bo‘lishi mumkinmi, deb hayron bo‘lishadi.
"Energetika tizimining barqarorligini ta’minlash uchun yangi mexanizmlarni joriy qilmaslik haqidagi qaror turli xil his-tuyg‘ularni uyg‘otadi. Bir tomondan, hukumat mavjud yechimlar va bozor moslashuvchanligiga e’tibor qaratadi. Boshqa tomondan, yangi himoya choralarining yo‘qligi kelajakda muammolar xavfini oshirishi mumkin. Polsha energetika tizimi bu sinovdan o‘tadimi? Buni vaqt ko‘rsatadi" - deb xulosa qilinadi maqola.