Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) o‘z ish ko‘lamini va xodimlar sonini, shu jumladan, yuqori boshqaruv darajasida qisqartirishni ko‘rib chiqmoqda.
Bu haqda Reuters xabar bermoqda.
Ta’kidlanishicha, bunday choralar eng yirik homiy bo‘lgan AQShning tashkilotdan chiqishi fonida moliyalashtirish bilan bog‘liq muammolar tufayli ko‘rib chiqilmoqda.
JSST rahbari Tedros Adhanom Gebreyesus o‘z bayonotida Vashingtonning qarori mudofaa xarajatlarini oshirish uchun boshqa mamlakatlarning yordamini qisqartirish bilan birgalikda "vaziyatni sezilarli darajada og‘irlashtirganini" ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz, 21 yanvar kuni AQSh prezidenti Donald Tramp AQShni JSSTdan chiqarish to‘g‘risidagi farmonni imzolagan edi. AQSh rahbari ma’muriyati o‘z qarorini "COVID-19 pandemiyasiga noto‘g‘ri munosabat" hamda boshqa global sog‘liqni saqlash inqirozlari bilan izohladi.