NATO Bosh kotibi Vladimir Putinni Polshaga hujum qilishdan ogohlantirdi
"U bu hal qiluvchi ittifoqning to‘liq kuchini his qilishi kerak." NATO Bosh kotibi Vladimir Putinni Polshaga hujum qilishdan ogohlantirdi.
NATO Bosh kotibi Mark Ryutte Varshavada Vladimir Putinni qattiq ogohlantirdi.
“Kimki Polshaga yoki NATOning boshqa davlatiga hujum qilib, jazosiz qolishi mumkin, deb o‘ylagan kishi qattiq adashadi.“U bu hal qiluvchi ittifoqning to‘liq kuchini his qilishi kerak”, dedi u Polsha Bosh vaziri Donald Tusk bilan uchrashuvdan so‘ng.
Ryuttening ta’kidlashicha, alyansning Rossiyaning ehtimoliy tajovuziga javobi “ezuvchi” bo‘ladi. Moskva NATO uchun "eng katta va jiddiy tahdid" bo‘lib qolmoqda, dedi u. Uning ta’kidlashicha, Rossiya o‘z iqtisodiyotini "urush holatiga" qo‘ymoqda, bu esa o‘z armiyasini sezilarli darajada kuchaytirishi mumkin.
NATO rahbari Yevropa davlatlari va Kanadaning mudofaa xarajatlarini oshirish rejalarini olqishladi, biroq bu hali ham yetarli emasligini qo‘shimcha qildi.
“Men prezident Trampning fikriga qo‘shilaman: ittifoqchilar o‘z xavfsizligiga ko‘proq sarmoya kiritishlari kerak”, dedi Ryutte.
U, shuningdek, siyosiy kelishmovchiliklarga qaramay, Qo‘shma Shtatlar bilan hamkorlik "ittifoqning poydevori" bo‘lib qolishi va "bu o‘zgarmasligi"ga ishontirdi.