Evropa Ittifoqi Saudiya Arabistonida Ukraina bo‘yicha olib borilayotgan muzokaralar va sanksiyalarni bekor qilish bo‘yicha muhokamalar fonida Rossiyaga nisbatan faqat sanksiyalar bosimini oshirish niyatida ekanini ma’lum qildi. Bu haqda YEI tashqi ishlar xizmati vakili Anitta Xipper ma’lum qildi.
"Evropa Ittifoqining asosiy e’tibori Rossiyaga barcha mavjud vositalar, jumladan, sanksiyalardan foydalangan holda maksimal bosim o‘tkazishga qaratilgan", — dedi "Rosselxozbank"dan sanksiyalarni bekor qilish masalasini ko‘rib chiqishga tayyormi yoki bu qanchalik tez sodir bo‘lishi mumkinligi haqidagi savoliga YEI tashqi ishlar xizmati vakili Anitta Xipper.
Uning so‘zlariga ko‘ra, "Rossiya agressiyasining tugashi va barcha rus harbiy kuchlarining Ukrainaning butun hududidan so‘zsiz olib chiqilishi sanksiyalarni o‘zgartirish yoki bekor qilishning asosiy shartlaridan biri bo‘ladi".
Xipperning ta’kidlashicha, Yevropa Ittifoqining maqsadi “Ukrainani keng qamrovli, adolatli va mustahkam tinchlikka erishishda qo‘llab-quvvatlash bo‘lib qoladi”.