Ядро уруши хавфи сақланиб қолмоқда
Россия президенти Владимир Путин Украинага қарши уруш пайтида ядро қуролидан фойдаланиш ғоясидан воз кечмади. Бу ҳақда 25-март куни Сенатнинг тегишли қўмитасига тақдим этилган Америка разведкаси ҳисоботида айтилади. Унинг мазмуни Bloomberg агентлиги томонидан хабар қилинган.
“ Кремлнинг жанг майдонида тез ва ҳал қилувчи ғалабаларга эриша олмагани, Украинанинг Россия ҳудудига берган зарбалари Путиннинг ядро қуролидан фойдаланиши мумкинлиги ҳақидаги хавотирларни кучайтиришда давом этмоқда ”, — дейилади матнда.
Разведка маълумотларига кўра, на Москва, на Киев урушни тугатишга ҳозирча тайёр эмас. Иккала томоннинг фикрича, можаронинг чўзилиши қониқарсиз келишувдан кўра камроқ хавф туғдиради.
Кремль учун жабҳадаги ижобий динамика Путинга стратегик сабр-тоқатни сақлашга имкон беради. Шу билан бирга, Украина президенти Владимир Зеленский учун Ғарбдан аниқ хавфсизлик кафолатларисиз ҳудудни бериш ёки нейтрал мақомга рози бўлиш ички беқарорликка олиб келиши ва келажакдаги тинчликка путур этказиши мумкин.
Шу билан бирга, ҳисобот муаллифларининг фикрича, Путин ҳам, Зеленский ҳам узоқ давом этадиган уруш хавфидан хабардор.
Россия учун бу иқтисодиётнинг пасайиши ва Ғарб билан зиддиятнинг кучайишига таҳдид солмоқда. Зеленский, ўз навбатида, таҳдид остида бўлиши мумкин бўлган ташқи ҳарбий ёрдамга боғлиқ.
Босқин бошида Путин ядровий кучларни “махсус шай ҳолатга келтиришни” буюрди. Олти ой ўтгач, у қўлга киритилган ҳудудларни - Луганск, Донецк, Запорожье ва Херсон вилоятларини ушлаб туриш учун "барча имкониятлардан" фойдаланиш билан таҳдид қилди.
CNN маълумотларига кўра, 2022-йил охирида Россия раҳбарияти ядровий зарба бериш имкониятини муҳокама қилган. Ўшанда АҚШ гўёки Кремлни оқибатларидан огоҳлантирган ва Москвани бу ҳаракатлардан қайтариш учун Хитой ва Ҳиндистондан ёрдам сўраган.
2023 йилда Путин Беларусда тактик ядро қуроллари жойлаштирилишини эълон қилди. Ва 2024 йилнинг ёзида у ундан фойдаланиш бўйича машқларни ўтказишни буюрди.
Янги ядровий таҳдидлар 2024-йил февралида, Франция президенти Эммануел Макрон Ғарб қўшинларини Украинага юборишга рухсат берганида пайдо бўлди. Путиннинг айтишича, бу ядро қуроли билан боғлиқ можарога ва сивилизацияни йўқ қилишга олиб келиши мумкин.
2024 йилнинг кузида АҚШ Россия ҳудудига узоқ масофали ракеталар билан зарба беришга рухсат берганидан кейин Кремл ядровий доктринасини қайта кўриб чиқди.
Янгиланган ҳужжатга кўра, Россия учувчисиз самолётлар ва қанотли ракеталар ёрдамида қилинган ҳужумларга жавобан ядро қуролидан фойдаланиши мумкин. Доктрина, шунингдек, ядровий кучларнинг можарода иштирок этишини ҳужум сифатида изоҳлайди ва ҳудудий яхлитликка таҳдид юзага келган тақдирда нафақат Россия, балки Беларусни ҳам ҳимоя қилишга имкон беради.