Венеция 2150 йилда сув остида қолиши мумкин
Венеция 2150 йилгача бутунлай сув остида қолиши мумкин. Бу тахмин Миллий геофизика ва вулқонология институти халқаро лойиҳаси доирасида моделлаштирилган сценарийлардан бирида маълум қилинган, дея хабар беради ТАСС.
Тадқиқотчиларнинг хулосаларига кўра, «Моисей» тўсиқ тизими шаҳарни ҳимоя қилиш учун етарли бўлмайди, деб хабар беради RAI News 24 телеканали.
Сув тошқини симуляцияси 2050, 2100 ва 2150 йиллар учун амалга оширилди. Энг ёмон сценарий XXII асрнинг ўрталарида, 139 кв кмдан 226 кв кмгача майдонни сув босиши мумкин бўлган пайтда содир бўлди.
Улар иқлим ўзгариши билан кучайган "юқори сув сатҳи" таъсири қуруқлик даражасининг доимий пасайишига ва унинг денгиз томонидан сўрилишига олиб келишини тушунтирадилар. Энди бу жараённинг тезлиги йилига 7 мм га етади.
150 дан ортиқ оролларда қурилган Венециянинг йўқ бўлиб кетишининг олдини олиш мақсадида сув тошқини пайтида лагунани тўсиш учун махсус мобил тўсиқ тизими ишлаб чиқилган.
Бир неча йил олдин, қурилиши қимматлиги туфайли кўплаб баҳс-мунозараларга сабаб бўлган «Моисей» тўғони фойдаланишга топширилди ва сўнгги йилларда Венецияни "юқори сув сатҳи"дан ҳимоя қилди. Ой циклига боғлиқ бўлган денгиз тўлқинлари туфайли юзага келган "юқори сув сатҳи" ҳодисаси Адриатик денгизи лагунасидаги кичик оролларнинг табиий ёстиғида жойлашган Венециянинг орол қисмига хосдир. Аммо сув вақти-вақти билан кўтарилиб, Авлиё Марк майдонини бироз сув босади.