Эрон АҚШга “зарарли жавоб”ни ваъда қилди
Эрон олий раҳбари Али Хоманаий АҚШни Теҳронга босим ўтказишга уринишдан огоҳлантирди. Бу ҳақда у 28 март куни Наврўз байрами муносабати билан аҳолининг турли қатламлари вакиллари, сиёсий ва ҳарбий арбоблар билан бўлиб ўтган учрашувда маълум қилди.
"Америкаликлар Эронга таҳдид қилиш орқали ҳеч нарсага эриша олмаслигини тушунишлари керак. Биз ҳеч қачон можарони бошлаган томон бўлмаганмиз, лекин агар кимдир уни бошласа, уларга қаттиқ жавоб олишларини билдирсин", - деди Хоманаий.
Унинг қўшимча қилишича, “Ҳизбуллоҳ” аъзоси Ҳасан Насруллоҳ ва “Ҳамас” аъзоси Исмоил Ҳания каби етакчиларнинг Исроил ҳужумларида ҳалок бўлиши Эрон учун фожиадир.
Хаманаий минтақада Эрон томонидан қўллаб-қувватланаётган кучлар ишончли куч сифатида ҳаракат қилаётгани ҳақидаги иддаоларни ҳам рад этди.
"Америка ва Европа сиёсатчилари қаршилик кучларини Эроннинг ишончли вакиллари деб аташлари нотўғри. Яман ва қаршилик кучлари ўз ташаббуси билан ҳаракат қилмоқда. Худди шу нарса қаршилик кўрсатишнинг бошқа марказларига ҳам тегишли. "Эронга воситачилар керак эмас", - деди у.
7 март куни АҚШ президенти Доналд Трамп Хаманаийга музокаралар ўтказиш ва эҳтимолий ҳарбий ҳаракатлар ҳақида огоҳлантирувчи мактуб юборганини маълум қилди.
Эртаси куни Эрон раҳбари АҚШ келишувга интилмаяпти, аксинча, ўз иродасини юкламоқда, деб жавоб берди. У Эрон бундай шартларни қабул қилмаслигини таъкидлади.
11-март куни Эрон президенти Масуд Пезешкиан Трампнинг таҳдидларига шундай изоҳ берди: “Сиз таҳдид қилганингиз учунгина мен музокаралар олиб бормайман.“Нима хоҳласангиз, қилинг”.