ИИВ: Рамазон ҳайити намози ўқилиши жараёнида хавфсизлик таъминланади
Эртага, 2025 йил 30 март куни мамлакатимизда Рамазон ҳайити кенг нишонланади. Ҳайит намози ўқиш учун масжидларга тахминан 2 миллион нафардан ортиқ фуқаро ташриф буюриши кутилмоқда. Масжидлар атрофида 150 мингга яқин транспорт воситалари ҳаракати кузатилиши мумкин.
Ҳайит куни хавфсизликни таъминлаш, йўл-транспорт ҳодисаларининг олдини олиш учун қандай чоралар кўрилади?
Бу саволга Ички ишлар вазирлиги Жамоат хавфсизлиги департаменти ахборот хизмати раҳбари Музифа Султонова жавоб берди:
– Тадбир давомида ҳаракат хавфсизлигини таъминлаш учун ҳайит намози ўқиладиган ҳар бир масжиднинг сиғими ва хусусиятидан келиб чиққан ҳолда куч-воситалар тақсимоти ишлаб чиқилди.
Хусусан, объектлар атрофида йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш учун республика бўйича жами 1,8 мингдан ортиқ йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ходимлари жалб қилиниши белгиланди.
Транспорт воситаларини тартибли жойлаштириш ва тирбандликнинг олдини олиш мақсадида масжидлар атрофидаги мавжуд 1 минг 285 автотураргоҳ кўрикдан ўтказилди ҳамда масжидлардан камида 150 м узоқликда вақтинчалик 1 минг 720 тураргоҳ ташкил этилиши белгиланди.
Шунингдек, Ҳайит намози ўқиладиган масжидлар атрофи йўл назорати бўлими ходимлари томонидан кўрикдан ўтказилиб, йўл инфратузилмасидаги камчиликлар бартараф этилди.
Жумладан, 394 масжид олдида пиёдалар ўтиш жойлари қайта чизилди, 895 дона 3.27 “Тўхташ тақиқланган”, 640 дона 5.16.1 “Пиёдалар ўтиш жойи”, 297 дона 5.15 “Тўхтаб туриш жойи” ва 835 дона 6.19 “Жоме масжиди” йўл белгилари ўрнатилди ҳамда 269 м2 йўл ётиқ чизиқлари чизилди.
Йўловчи ташиш билан шуғулланувчи транспорт воситаларининг ҳайдовчилари ўртасида йўл ҳаракати қоидаларига амал қилиш ҳамда йўлкира нархини сунъий оширмаслик бўйича йўл патруль хизмати ходимлари томонидан тушунтириш ишлари олиб борилмоқда.
Бундан ташқари, байрам кунлари Транспорт вазирлиги ҳамкорлигида “Ўзавтотранс” ва Йўловчи ташиш фаолияти билан шуғулланувчи масъулияти чекланган жамиятлари томонидан республика бўйлаб “Тошкент” автовокзалидан кетиладиган қўшимча автобус қатновлари амалга оширилиши режалаштирилган.