"Украина Халқаро валюта жамғармасидан (ХВЖ) тахминан 400 миллион доллар (370 миллион евро) миқдорида бюджетни қўллаб-қувватлаш учун маблағ олади. Бу қарор тўрт йиллик Кенгайтирилган молия дастури (Extended Fund Facility, EFF) доирасида қабул қилинди", дея хабар беради ташкилот расмий сайти.
ХВЖ ҳужжатида қайд этилишича, Украина иқтисодиёти “барқарор” бўлиб қолмоқда ва кўрсаткичлари “қийин шароитларга қарамай юқори”.
"Украина ҳукумати 2024 йил декабр ҳолатига кўра барча миқдорий самарадорлик мезонларига тўлиқ риоя қилди ва барқарор натижаларга эришди", — дейилади ҳужжатда.
"Украина давлат бюджетига EFF дастури доирасида ҳозиргача жами етти босқичда 9,8 миллиард доллар ажратилган. 2023–2027 йилларда жами 15,5 миллиард доллар ажратилиши режалаштирилган", деб қайд этилади Украина ҳукумати сайтида.
Маълумотларга кўра, ХВЖ Россиянинг кенг кўламли босқини бошланганидан кейин Украинага молиявий ёрдам кўрсатиш бўйича Европа Иттифоқи ва АҚШдан кейин учинчи энг йирик донор ҳисобланади.