Москва ва Киев "ёмон" келишувдан кўра уруш давом этишни афзал кўриши мумкин
Москва ва Киев "ёмон" келишувдан кўра уруш давом этишни афзал кўриши мумкин, деб ҳисоблайди АҚШ разведкас.
Россия ва Украина урушни бутунлай тугатишга шошилишдан кўра, уни давом эттиришга кўпроқ туртки бўлиши мумкин, деб ёзади Bloomberg АҚШ разведка маълумотларига таяниб.
Ҳар икки томон ҳам қисман сулҳ бўйича ишлашга тайёр эканликларини кўрсатган бўлса-да, “раҳбарлар ҳозирча чўзилган уруш хавфи қониқарли бўлмаган келишув хавфидан камроқ, деб ҳисоблашади”, деди агентлик Миллий разведка директори Тулси Габбард.
Разведка маълумотларига кўра, "жанг майдонидаги ижобий тенденциялар" Путинга "стратегик сабр-тоқат" кўрсатишга имкон беради, Украина учун эса "Ғарбнинг муҳим хавфсизлик кафолатларисиз ҳудуддан воз кечиш ички қарама-қаршилик ва келажакда беқарорликни келтириб чиқариши мумкин". Шу билан бирга, разведка Путин ядро қуролидан фойдаланиши мумкинлигини ҳам инкор этмайди.
Сенатда сўзлаган Габбард, шунингдек, разведка Хитойни Қўшма Штатларнинг асосий стратегик рақобатчиси деб билишини айтди. У, шунингдек, разведка идоралари "ядровий қурол ишлаб чиқмаётган" деб баҳолаган Эрон ҳақида гапирди.