Украина президенти Владимир Зеленский АҚШнинг сўзсиз ўт очишни тўхтатиш ҳақидаги таклифи узоқ вақтдан бери Россия томонидан жавобсиз қолаётганини айтди.
"Американинг сўзсиз ўт очишни тўхтатиш бўйича таклифи жуда узоқ вақтдан бери муҳокама қилинмоқда - Россиядан адекват жавоб бўлмаган. Бу кўп нарсадан далолат беради. Агар Россияга реал босим бўлганида, аллақачон оташкесим бўлиши мумкин эди. Буни тушунган ва зарур ечимларни олға сураётган ҳамкорларга миннатдорчилик билдирмоқчиман. Хусусан, бу санкциялар бўйича янги қарорлар”, - деди президент оқшомида.
Зеленский ракета зарбалари нафақат Украинага, балки можарони тугатишга қаратилган халқаро дипломатик саъй-ҳаракатларга қарши қаратилганини таъкидлади. "Ҳар кеча юзлаб" шаҳҳидлар"ни эътиборсиз қолдириб бўлмайди. Биз бу ҳақда жиддий реакция кутамиз. Бундан ташқари, ракета таҳдидлари, шу жумладан баллистик қуроллардан фойдаланиш, ёдгорликнинг олдини олиш ва инфратузилмани тиклаш, айниқса, Россия раҳбари, шунингдек, украиналик кучлар, шунингдек, украиналик кучлар ўз позицияларини, шунингдек, Россия қўшинларини олдинга силжишига тўсқинлик қилмоқдалар.
Зеленский жангларда қатнашган украиналик ҳарбий хизматчиларга, жумладан 225-алоҳида ҳужум полкига, 47-алоҳида механизациялашган бригадага, махсус операциялар кучларига ва 35-алоҳида денгиз пиёдалари бригадасига алоҳида миннатдорчилик билдирди.
"Мен армиямизга ёрдам бераётган, мудофаа корхоналарида ишлаётган, содир бўлаётган воқеалар ҳақида ҳақиқатни дунёга етказаётган барчага миннатдорчилик билдираман. "Бизнинг кучимиз қатъият ва изчилликда", - деди Зеленский.