Россия Арманистонга таҳдид қилмоқда: “иккита стул” бўлмайди
Россия Европа Иттифоқига қўшилган тақдирда Арманистон билан иқтисодий муносабатларнинг бутун спектрини қайта кўриб чиқиш ниятида, деди Россия бош вазири ўринбосари Алексей Оверчук. Бу баёнот Арманистон парламенти Европа Иттифоқига кириш жараёнини бошлаш тўғрисидаги қонун лойиҳасини иккинчи ва якуний ўқишда қабул қилганидан сўнг янгради.
"Биз тушунамизки, агар Арманистон Европага қараб кетаётган бўлса, шунга мос равишда бу мамлакат билан иқтисодий муносабатларнинг бутун мажмуасини қайта кўриб чиқиш зарур бўлади. Ва, афсуски, бу Арманистон аҳолисининг турмуш даражасида ўз аксини топади, бу, албатта, бизга ёқмайди", - деди Оверчук.
Бош вазир ўринбосарининг таъкидлашича, Арманистон ЕОИИ ва ЕИ ўртасида якуний танловни амалга ошириши керак, чунки “бир вақтнинг ўзида иккита стулда ўтириш мумкин бўлмайди”. Унинг таъкидлашича, Россиянинг Арманистон билан товар айирбошлаш ҳажми 2024-йилда 12,7 миллиард долларгача ўсиб, 50 фоиздан ортиқ ўсган, Европа Иттифоқи билан савдо айланмаси эса атиги 2 миллиард доллардан сал кўпроқни ташкил этган ва 12 фоизга қисқарган.
“Бу Евроосиё [Иқтисодий] иттифоқи билан савдо қилиш қанчалик фойдали, Европа билан савдо қилиш қанчалик фойдали эканидан далолат беради. “Албатта, арманлар танлаши керак”, - дейди Россия расмийси.
Арманистон парламентининг 64 нафар депутати Европа Иттифоқига кириш жараёни бошланиши ҳақидаги қонун лойиҳасини ёқлаб, атиги 7 нафари қарши овоз берди.
Аввалроқ Россия президентининг матбуот котиби Дмитрий Песков ҳам бир вақтнинг ўзида иккита интеграция бирлашмаларига аъзо бўлиш мумкин эмаслигини маълум қилганди. "Бир вақтнинг ўзида икки хил ташкилотга аъзо бўлиш мумкин эмас, чунки ЕОИИ ўз божхона майдонига, товарлар, хизматлар, одамлар, капиталнинг эркин ҳаракатланиш зонасига эга ва у эрда [ЕИда] бошқача, турли нормалар мавжуд", деди у.
Айни пайтда Арманистон ЕОИИда фаол ишлашда давом этмоқда ва Оверчукнинг сўзларига кўра, “Евросиё интеграциясига ўзининг ижобий ҳиссасини қўшмоқда”.