Қўшма Штатлар ядро қуроли арсеналини модернизация қилишни зарур деб ҳисоблайди.
Бу ҳақда энергетика вазири Крис Райт Fox News телеканалига берган интервьюсида маълум қилди.
"Иккинчи жаҳон уруши пайтида Қўшма Штатлар Манхеттен лойиҳаси орқали ақл бовар қилмайдиган муваффақиятга эришди: у дунёдаги биринчи атом қуролини яратди. Бу урушни эрта тугатиш, ўнлаб ёки юз минглаб америкаликларнинг ҳаётини сақлаб қолиш имконини берди ва Совуқ урушдаги ғалабамизга пойдевор қўйди", - дейди у. "Кейин ўттиз йиллик давр келди, унда ҳеч қандай янги ядро қуроллари яратилмаган ва бу бизнинг бутун арсеналимизни эскирган. Ҳозир бизга керак бўлган нарса ядровий захираларимизни кўпайтириш эмас, балки қуролларимизни модернизация қилишдир".
Шу билан бирга, АҚШ Энергетика вазирлиги раҳбари "ядровий қурол ҳақида асосий нарса улардан фойдаланмаслик" эканлигини таъкидлайди. "Ундан фойдаланмаслик учун дунё Америка қурол технологияси, ишончлилиги ва заҳираларини баҳолашда етакчи эканига 100 фоиз ишонч ҳосил қилиши керак эди. Бизнинг позициямиз бугунги кунда кучли, бироқ бир неча йилдан кейин бу масалага эътибор қаратган президент даврида у янада кучлироқ бўлади", дейди у.