Агентлик маълумотларига кўра, Киев ҳозирда Вашингтон билан муҳокама қилинаётган йирик иқтисодий келишувга ўзгартиришлар киритишни сўрамоқда.
Журналистлар танишиб чиққан 60 саҳифалик лойиҳа Қўшма Штатларга Украинанинг келажакдаги йирик инвестиция лойиҳалари — инфратузилма ва фойдали ресурсларни қазиб олиш соҳасида чексиз назорат ҳуқуқини беради.
Агар келишув ҳозирги ҳолатда имзоланса, АҚШ Украинадаги янги инфратузилма ва қазиб олиш лойиҳаларидан олинадиган даромаднинг 50% улушига эга бўлиши ҳамда бу маблағлар реконструкция бўйича махсус инвестиция жамғармасига йўналтирилиши белгиланган.
Вашингтон 2022 йилнинг февралидан бери Украинага ажратилган моддий ва молиявий ёрдамини ушбу жамғармага бўлган ҳиссаси сифатида кўраётгани айтилмоқда.
Киев эса бу келишув мамлакатнинг Европа Иттифоқига қўшилиш истагига путур етказиши ва АҚШдан ҳарбий ва иқтисодий ёрдам сифатида олинган барча маблағларни қоплаш мажбуриятини юклаши мумкинлигидан хавотирда.
"28 март куни Украина расмийлари АҚШ расмийларидан бу шартномадаги муҳим бандлар бўйича тушунтириш сўраган. Вашингтон Киевнинг хавотирларини рад этмаган, бу эса АҚШ музокараларга очиқ бўлиши мумкинлигидан дарак беради", дея қайд этади Bloomberg.
Урушни ўрганиш институти (ISW) таҳлилчиларига кўра, Россия Украинада сўзсиз ўт очишни тўхтатиш учун АҚШ президенти Доналд Трамп томонидан белгиланган “психологик муддат”ни қабул қилиши даргумон.
Шунингдек, юристконсульт муқаддам ўзининг воситачисидан олган 50 минг АҚШ долларидан 10 минг АҚШ долларини компенсация маблағининг ўтказилиш жараёнини тезлаштириб бериши учун Тошкент шаҳар Иқтисодиёт ва молия бош бошқармасининг бош мутахассисига берганлиги маълум бўлди.
Олимлар бундан радиация нафақат тирик мавжудотларни йўқ қилиши, балким уларнинг организмида кутилмаган эволюция жараёнларни қўзғатиши ҳам мумкин, деган хулосага келишмоқда.