АҚШ ҳарбий-денгиз кучлари институти ахборот хизмати хабарига кўра, USS Carl Vinson ядровий авиаташувчи кемаси бошчилигидаги АҚШ авиаташувчиларининг зарба бериш гуруҳи Тинч океанининг ғарбий қисмидаги Гуам оролидаги базасини тарк этиб, Яқин Шарққа йўл олди, деб хабар берди АҚШ Ҳарбий-денгиз кучлари институти ахборот хизмати.
У икки ҳафта ичида USS Carl Vinson ядровий самолёт ташувчи кемаси бошчилигидаги авиаташувчининг зарба бериш гуруҳи жойлашган Яқин Шарқдаги Америка гуруҳини кучайтириш учун минтақага келиши керак.
АҚШ Мудофаа вазири Пит Хегсет, АҚШнинг Ямандаги ҳутий нишонларига оммавий ҳаво ҳужумлари уюштиришга қарор қилган бир пайтда Яқин Шарққа иккинчи самолёт ташувчи кемани юборишни буюрди.
15 март куни АҚШ президенти Дональд Трампнинг буйруғига биноан USS Harry Truman авиакомпаниясининг ташувчи самолётлари ҳусийларга қарши кенг кўламли зарбалар бериш операциясини бошлади. Ҳар икки авиаташувчи ҳам камида 1-2 ой давомида бир вақтнинг ўзида минтақада бўлади.