Европа Иттифоқи давлатларининг Украинага тинчликпарвар кучларини юбориш таклифи ноўрин ва эрта, чунки бунинг учун ҳозирча шартлар йўқ.
Бу ҳақда Венгрия ташқи ишлар ва ташқи иқтисодий алоқалар вазири Петер Сийярто маълум қилди.
"Ҳозир илгари сурилаётган бу Европа ғояларининг барчаси мутлақо ўринсиз, чунки тинчликни сақлаш масаласи фақат тинчлик бўлганда долзарб бўлиши мумкин. Уруш пайтида тинчликни сақлаш ҳақида гапириш жуда аҳмоқлик. Шунинг учун у ерда тинчликпарвар кучлар бўладими, қачон ва қандай бўлиши аниқ эмас. Бунинг учун ҳеч қандай минимал шартлар йўқ ишлар бўйича”, - деди бўлим бошлиғи.
"Эҳтимол, бу қачондир содир бўлар, аммо бунинг муддати ҳали аниқ эмас. Шунинг учун ҳозирча бу муҳим эмас. Ҳозир биз тинчлик ўрнатишимиз, ўт очишни тўхтатиш шартларини келишишимиз керак", - дея таъкидлади вазир.
Европа Иттифоқи етакчиларининг позицияси ҳақидаги саволга, улар ҳали ҳам Украинага ҳарбий ёрдам беришга ҳаракат қилишаётганини айтди.