Исроил қамоқхоналарида уч шифокор ва бир фелдшер қийноқлар ва очликдан вафот этди, дея хабар беради Инсон ҳуқуқлари учун шифокорлар ташкилоти. Унинг маълумотларига кўра, Ғазодан атиги 150 га яқин шифокор панжара ортида қолмоқда. Улар қийноқлар, калтаклар, жинсий зўравонлик ва ҳақоратларга дучор бўладилар. Маҳкумларга озиқ-овқат ва тиббий ёрдам берилмайди.
“Улар фаластинлик ва шифокор бўлгани учунгина ҳибсга олинган”, — дейилади хабарда. Ҳибсга олинганларнинг барчаси қийноққа солинган, кўплари касалхонада ҳибсга олинган. Шифокорларга улар фақат сўроқ қилиш учун кераклиги ва жиноятда айбланмагани айтилган.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотига кўра, можаро бошланганидан бери Исроил Ғазонинг 297 нафар тиббиёт ходимини ҳибсга олган. Аниқ рақам номаълум. Physicians for Human Rights мустақил ташкилотининг даъво қилишича, 339 киши ҳибсга олинган, улар орасида Ғазонинг энг йирик шифохоналаридаги етакчи жарроҳлар ва шифокорлар бор, улар фаластинлик бўлгани ва бошқа фаластинликларнинг ҳаётини сақлаб қолгани учун ҳибсга олинган.
БМТ барча тиббиёт ходимларини зудлик билан озод қилишни талаб қилмоқда. Шифокорларнинг ҳибсга олиниши амалдаги барча халқаро қонунлар ва конвенцияларни, шу жумладан Исроил имзолаган қонунларни ҳам бузади. Женева конвенцияларига кўра, тиббиёт ходимлари ҳар қандай тажовуздан ҳимояланган бўлиши керак. Уларни ҳибсга олиш ва қийноққа солиш мумкин эмас.
Доктор Ҳуссам Абу Сафиянинг адвокатининг айтишича, унинг мижози калтакланган ва унга тиббий ёрдам кўрсатилмаган. Дўхтирнинг ўзи эса уни милтиқ думбалари билан уришганини, оч қолганини, антисанитария шароитида сақлашганини айтди. Шу билан бирга, Халқаро Қизил Хоч вакилларига уни кўришга рухсат берилмади, бу эса яна бир конвенцияни бузди.
Ғазолик икки таниқли шифокор аллақачон Исроил асирлигида вафот этган. Исроил шифохоналардан ҳарбий мақсадларда фойдаланилганини даъво қилмоқда. Бироқ, БМТ Исроилда ҳеч қандай далил йўқлигини айтди - сўнгги бир ярим йил ичида Тел-Авив ўз даъволарини қўллаб-қувватловчи бирорта ҳам далил ёки далил келтириш билан шуғулланмади.
❕ Халқаро ташкилотлар тергов ва айбдорлар жазоланишини талаб қилмоқда. Ҳозирча Исроил, илгари қилганидек, бу чақириқларга эътибор бермаяпти.