Хамас янги сулҳни қабул қилди
Фаластиннинг ҲАМАС ҳаракати Миср ва Қатар воситачи сифатида тақдим этган Ғазо сектори учун янги ўт очишни тўхтатиш таклифига рози бўлди. Фаластин ҳаракати Исроил режани амалга оширишга тўсқинлик қилмаслигига умид билдирди.
“ Биз икки кун олдин музокараларда воситачилик қилаётган Миср ва Қатардаги биродарларимиздан таклиф олдик”, деди Хамаснинг Ғазодаги етакчиси Халил ал-Ҳаё Рамазон ҳайити муносабати билан телевидение орқали қилган чиқишида. "Биз таклифга ижобий муносабатда бўлдик ва уни қабул қилдик ва ишғол уни саботаж қилмайди ёки воситачиларнинг саъй-ҳаракатларига путур этказмайди, деб умид қиламиз ."
Ал-Ҳая таклиф тафсилотларини ошкор қилмади , бироқ халқаро оммавий ахборот воситалари сўнгги кунларда Миср ва Қатар Ғазо бўйича ўт очишни тўхтатиш режасини тақдим этгани, унга кўра Ҳамас ва Исроил ўртасидаги ўт очишни тўхтатиш ва асирларни алмашиш келишувининг иккинчи босқичи бир мунча тинчлик давридан сўнг кучга кириши ҳақида хабар тарқатди.
" Биз ўз мажбуриятларимизни тўлиқ бажардик ва Исроил ўз мажбуриятларини бажаришини таъминлаш учун воситачилар билан ишладик. Бироқ, биринчи босқич тугаганидан кейин у бутун келишувдан қайтди ", дея қўшимча қилди у.
Исроилнинг "Yedioth Ahronoth" газетаси кейинроқ Тел-Авив Ғазода ўт очишни тўхтатиш ва асирларни алмашиш бўйича муқобил таклифни тақдим этиб , ХАМАСдан Миср таклифида назарда тутилган беш киши ўрнига 10 кишини гаровга қўйишни талаб қилгани ҳақида хабар берди.
Хабардор манбаларга кўра, Исроил "12 апрелдан 20 апрелгача бўлган яҳудийларнинг Фисиҳ байрами олдидан ўт очишни тўхтатиш бўйича келишувга эришишга умид қилмоқда".
Шанба куни эрталаб Исроил Бош вазири Бенямин Нетаняхунинг идораси Тел-Авив воситачилардан олинган таклифга Вашингтон билан тўлиқ келишилган ўзининг муқобил варианти билан жавоб берганини эълон қилди. Иккала таклифнинг мазмуни ошкор этилмаган.
18-март куни Исроил армияси Ғазога қарши тўсатдан ҳаво ҳужуми уюштирди, натижада 920 дан ортиқ одам ҳалок бўлди, 2000 дан ортиқ одам яраланди, ўт очишни тўхтатиш ва асирлар алмашиш келишувини бузди.
2023-йил октябр ойидан бери Исроилнинг Ғазога шафқациз ҳарбий ҳужуми натижасида 50 200 дан ортиқ фаластинликлар, асосан аёллар ва болалар ҳалок бўлди, 114 000 дан ортиқ киши яраланди.
Ўтган йилнинг ноябр ойида Халқаро жиноий суди Нетаняху ва унинг собиқ мудофаа вазири Йоав Галантни Ғазода уруш жиноятлари ва инсониятга қарши жиноятлар содир этганликда айблаб ҳибсга олишга ордер берган эди. Исроил, шунингдек, эксклавдаги уруши учун Халқаро Адлия судида геноцид айбловига дуч келмоқда.
Уруш 20 апрелда тугайдими? Уруш таҳлили эълон қилинди
Шов-шув! Хитой денгиз остида 100 миллион тонна нефть топди!