Yadro urushi xavfi saqlanib qolmoqda
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Ukrainaga qarshi urush paytida yadro qurolidan foydalanish g‘oyasidan voz kechmadi. Bu haqda 25-mart kuni Senatning tegishli qo‘mitasiga taqdim etilgan Amerika razvedkasi hisobotida aytiladi. Uning mazmuni Bloomberg agentligi tomonidan xabar qilingan.
“ Kremlning jang maydonida tez va hal qiluvchi g‘alabalarga erisha olmagani, Ukrainaning Rossiya hududiga bergan zarbalari Putinning yadro qurolidan foydalanishi mumkinligi haqidagi xavotirlarni kuchaytirishda davom etmoqda ”, — deyiladi matnda.
Razvedka ma’lumotlariga ko‘ra, na Moskva, na Kiyev urushni tugatishga hozircha tayyor emas. Ikkala tomonning fikricha, mojaroning cho‘zilishi qoniqarsiz kelishuvdan ko‘ra kamroq xavf tug‘diradi.
Kreml uchun jabhadagi ijobiy dinamika Putinga strategik sabr-toqatni saqlashga imkon beradi. Shu bilan birga, Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy uchun G‘arbdan aniq xavfsizlik kafolatlarisiz hududni berish yoki neytral maqomga rozi bo‘lish ichki beqarorlikka olib kelishi va kelajakdagi tinchlikka putur etkazishi mumkin.
Shu bilan birga, hisobot mualliflarining fikricha, Putin ham, Zelenskiy ham uzoq davom etadigan urush xavfidan xabardor.
Rossiya uchun bu iqtisodiyotning pasayishi va G‘arb bilan ziddiyatning kuchayishiga tahdid solmoqda. Zelenskiy, o‘z navbatida, tahdid ostida bo‘lishi mumkin bo‘lgan tashqi harbiy yordamga bog‘liq.
Bosqin boshida Putin yadroviy kuchlarni “maxsus shay holatga keltirishni” buyurdi. Olti oy o‘tgach, u qo‘lga kiritilgan hududlarni - Lugansk, Donesk, Zaporojye va Xerson viloyatlarini ushlab turish uchun "barcha imkoniyatlardan" foydalanish bilan tahdid qildi.
CNN ma’lumotlariga ko‘ra, 2022-yil oxirida Rossiya rahbariyati yadroviy zarba berish imkoniyatini muhokama qilgan. O‘shanda AQSh go‘yoki Kremlni oqibatlaridan ogohlantirgan va Moskvani bu harakatlardan qaytarish uchun Xitoy va Hindistondan yordam so‘ragan.
2023 yilda Putin Belarusda taktik yadro qurollari joylashtirilishini e’lon qildi. Va 2024 yilning yozida u undan foydalanish bo‘yicha mashqlarni o‘tkazishni buyurdi.
Yangi yadroviy tahdidlar 2024-yil fevralida, Fransiya prezidenti Emmanuyel Makron G‘arb qo‘shinlarini Ukrainaga yuborishga ruxsat berganida paydo bo‘ldi. Putinning aytishicha, bu yadro quroli bilan bog‘liq mojaroga va sivilizasiyani yo‘q qilishga olib kelishi mumkin.
2024 yilning kuzida AQSh Rossiya hududiga uzoq masofali raketalar bilan zarba berishga ruxsat berganidan keyin Kreml yadroviy doktrinasini qayta ko‘rib chiqdi.
Yangilangan hujjatga ko‘ra, Rossiya uchuvchisiz samolyotlar va qanotli raketalar yordamida qilingan hujumlarga javoban yadro qurolidan foydalanishi mumkin. Doktrina, shuningdek, yadroviy kuchlarning mojaroda ishtirok etishini hujum sifatida izohlaydi va hududiy yaxlitlikka tahdid yuzaga kelgan taqdirda nafaqat Rossiya, balki Belarusni ham himoya qilishga imkon beradi.