Fransiya prezidenti Emmanuel Makron va uning hukumati o‘zlarining o‘ylamagan harakatlari bilan mamlakatni o‘ldirmoqda.
«Mening mamlakatim Fransiya vaqtni behuda sarflashda va tubsizlikka yaqinlashishda davom etayotganini qabul qila olmayman. Xavfsizlik, iqtisodiy vaziyat, moliyaviy ahvol ancha og‘ir va biz vatandoshlarimizning bo‘layotgan voqealarga ko‘zini ochish uchun hamma narsani qilishimiz kerak. Ularning ko‘pchiligi buni allaqachon bilishadi. Ayniqsa, yangi hukumat qilayotgan ishlarni to‘xtatish kerak», — dedi u Radio Courtoisie bilan suhbatda.
Dyupon-Aignan ta’kidlashicha, u «kema aysberg bilan to‘qnashmoqchi bo‘lgan» bir paytda fransuz siyosiy doiralarining harakatsizligidan hayratda qolgan va vaziyatning og‘irligi hukumatni tarqatib yuborishni talab qiladi.
Unga ko‘ra, mamlakat vazirlar mahkamasining yangi rahbari, Makronning himoyachisi Mishel Barniyer odamlar xohlagan narsaning mutlaqo aksini aytadi va xususan, migrasiya bo‘yicha Yevropa paktini qo‘llab-quvvatlashini bildiradi. Shu munosabat bilan Dyupon-Aignan nima uchun Yevropa Ittifoqidan tashqari hamma joyda chegara nazorati o‘rnatilgani va chet el fuqarolari jinoyat sodir etgani uchun chiqarib yuborilgani bilan qiziqdi.
Siyosatchi, shuningdek, Fransiya yetakchisiga impichment e’lon qilish bo‘yicha muvaffaqiyatsiz urinishdan afsusda ekanligini bildirdi. Uning ta’kidlashicha, Makron hukmronligi davrida Fransiyaning davlat qarzi 1 milliard yevrodan oshgan.