АОКАда “Ўзбекгидроэнерго”АЖ раҳбарияти иштирокида ўтказилган матбуот анжуманида 2024 йил давомида амалга оширилган ишлар ҳамда 2025 йилдаги режалар ҳақида маълумот берилди:
⚫️Жамият томонидан бугунги кунга қадар умумий қуввати 430 МВтга тенг бўлган 55 та ГЭС фойдаланишга топширилди.
⚫️Шундан, 42 та янги ГЭС қурилган бўлса, 13 та мавжуд ГЭС замонавий талаблар асосида тўлиқ модернизация қилинди.
⚫️2024 йил якунлари билан Жамиятнинг умумий активлари қиймати илк бор 1 млрд 200 млн. долларга етказилди. 2017 йил билан таққосланганда, жами активларимиз қиймати 4 баробарга ошди. Бу билан, Жамиятнинг халқаро миқёсдаги “кредит елкаси” ишончлилик даражаси янада мустаҳкамланиб 2,5 коэффициентни ташкил этди.
⚫️2024 йилда тизимдаги энергия ҳосил қилувчи корхоналар томонидан 8,2 млрд. кВт-соат электр энергияси ишлаб чиқарилди.
⚫️ “Ўзбекгидроэнерго” АЖ миллий электр тармоқларига электр энергиясини етказиб бериш асносида, йирик солиқ тўловчи сифатида ўтган йилнинг ўзида давлат бюджетига қарийб 1 триллион сўмлик солиқ ва бошқа тўловларни амалга оширилди.
📌“Ўзбекгидроэнерго” АЖ томонидан жорий 2025 йилда қуйидаги асосий йўналишлар бўйича устувор вазифаларни амалга ошириш мақсад этиб белгиланган:
🔝 2025 йилда электр энергияси ишлаб чиқаришда ўтган йилга нисбатан 10 фоиз ўсиш суръатига эришиш;
🔝Инвестиция дастурига асосан умумий 3,3 млрд.долларга тенг 14 та лойиҳани амалга ошириш;
🔝 умумий қуввати 222 МВт, йиллик ишлаб чиқариши 1 млрд кВт.соатга тенг 38 та лойиҳани фойдаланишга топшириш.