Xalqaro valyuta jamg‘armasi AQSh tariflarining jahon iqtisodiyotiga ta’sirini baholaydi
Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyati tomonidan joriy qilingan xorijiy mahsulotlarga bojxona to‘lovlarining ta’sirini baholamoqda.
Bu haqda XVJ rasmiy vakili Juli Kozak jurnalistlar uchun o‘tkazilgan navbatdagi brifingda ma’lum qildi.
"Bugun shuni aytishim mumkinki, biz so‘nggi bir necha hafta ichida savdo jabhasida bir nechta yangi o‘zgarishlarni ko‘rdik va, albatta, kecha avtomobil tariflari haqida e’lon qilindi va AQSh ma’muriyati ham kelgusi hafta, 2 aprelda tariflar bo‘yicha qo‘shimcha e’lonlar bo‘lishini e’lon qildi" - dedi u.
Kozak eslatganidek, AQShning Kanada va Meksika tovarlariga bojlari saqlanib qolsa, Meksika va Kanadaga, boshqa mintaqalar va mamlakatlar guruhlariga sezilarli darajada salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
"Biz hozir ushbu tahlilni o‘tkazish jarayonidamiz, biz ushbu jarayonni boshdan kechirar ekanmiz, biz barcha e’lonlar, iqtisodiy o‘zgarishlar va ma’lumotlarni ko‘rib chiqamiz", dedi u.
XVJ vakilining qo‘shimcha qilishicha, jamg‘arma “bir nuqtada sana belgilaydi, shundan so‘ng u AQSh tariflari haqidagi yangi ma’lumotlarni hisobga olmaydi” va mavjud ma’lumotlarni tahlil qilishga e’tibor qaratadi.
Eslatib o‘tamiz, Tramp 26 mart kuni AQSh mamlakatdan tashqarida ishlab chiqarilgan barcha avtomobillarga 25 foizlik import bojlari joriy etishini ma’lum qilgandi. Ilgari qo‘llaniladigan 2,5% bojxona to‘lovlari ham o‘z joyida qolishi kerak, bu esa yangi tarif stavkasi 27,5% ni tashkil qiladi. Politico nashrining yozishicha, Trampning avtomobillar importiga e’lon qilgan tariflari Yevropa avtosanoatini tormozlash bilan tahdid qilmoqda. Ular zaif sotuvlar va arzonroq Xitoy avtomobillari raqobati sharoitida allaqachon inqirozga yuz tutayotgan Yevropa Ittifoqining avtomobil sanoatiga jiddiy zarba berishi mumkin.