Tailand uyg‘urlarni bir oy davomida deportasiya qilish rejasini yashirdi
Tailand hukumati uyg‘urlarni deportasiya qilishdan bir oy oldin Xitoyga deportasiya qilish to‘g‘risida qaror qabul qildi, shu bilan birga o‘z rejalarini inkor etib, mahalliy musulmonlar jamoati vakillariga "rag‘batlantiruvchi xabarlar" yubordi , deya xabar beradi Amerikaning Associated Press axborot agentligi.
24 fevral kuni Tailandning hukumatga yaqin rasmiy islomiy tashkiloti Shayxul Islom vakillari Xitoyga deportasiya qilinishidan qo‘rqib hibsga olingan 40 uyg‘urga taskin beruvchi xabarni yetkazdi: hukumat ularni deportasiya qilish niyatida emas.
" Ular bizni deportasiya qilmasligimizga kafolat bera olmasligimizni aytishdi, lekin ular hukumat bilan aloqada va bizni qaytarib yubormasliklarini aytishmoqda ", dedi deportasiya qilingan uyg‘urlardan birining advokati xatida. Advokat, shuningdek, "ushlanganlar deport qilinmasliklari uchun duo qilishni so‘rashganini" aytdi.
Ammo oradan 72 soat o‘tmay, bu odamlar Xitoyning Shinjon viloyatiga yo‘l olgan samolyotda bo‘lgan, BMT ekspertlari ular qiynoqlarga duchor bo‘lishi mumkinligini aytishgan.
AQSh axborot agentligining xabar berishicha, Tailand hukumati uyg‘urlarni chiqarib yuborishdan bir oy oldin yashirincha deportasiya qilishga qaror qilgan, biroq ularning rejalarini deyarli oxirigacha inkor etgan: “Bu hibsga olinganlar va ularning advokatlariga ular qamalib, Xitoyga qaytarib yuborilgunga qadar yakuniy apellyasiya berish imkoniyatini bermadi”.
O‘tgan oy deportasiya qilingan odamlar 2014-yilda Xitoydan qochib Tailandda hibsga olingan uyg‘urlarning kattaroq guruhi, jumladan ayollar va bolalar edi. Natijada, Tailand Xitoy va G‘arb davlatlarining raqobatbardosh talablariga duch kelmoqda.
Har tomondan ehtimoliy noroziliklarga duch kelgan Tailand uyg‘urlarni o‘n yildan ko‘proq vaqt davomida hibsda ushlab turibdi. Tailand Bosh vaziri Peathongtarn Shinavatra o‘tgan yili lavozimga kirishgach, hammasi o‘zgardi. Xabar qilinishicha, Tailand rasmiylari dekabr oyidayoq uyg‘urlarni deportasiya qilish rejalarini yashirincha muhokama qila boshlagan. 27 fevral kuni erta tongda erkaklar yuk mashinalariga ortib, mamlakatdan chiqarib yuborilgan.
Hozir Tailand hukumati butun dunyo bo‘ylab inson huquqlari guruhlarini g‘azablantirgan harakat oqibatlari bilan shug‘ullanmoqda, Qo‘shma Shtatlar Tailandning bir qancha rasmiylariga qarshi sanksiyalar kiritdi, Yevropa Ittifoqi va boshqa ittifoqchilar buni qoraladi.
Xitoy Tailandda qo‘lga olingan uyg‘urlarni terrorchi deb aytdi, biroq hech qanday dalil keltirmadi, deya xabar beradi Associated Press. Uyg‘ur faollari va G‘arb rasmiylari mahbuslar aybsiz ekanini ta’kidlamoqda.
Payshanba kuni Bangkok sudi 40 kishi deportasiya qilinganidan keyin mamlakatdagi immigrasiya markazlarida boshqa uyg‘urlar qolmaganini aytib, hibsga olingan uyg‘urlarni ozod qilish haqidagi arizani rad etdi: “Barcha uyg‘urlar allaqachon [Xitoyga] qaytarib yuborilgan”.
Tailand polisiyasi polkovniki Vatcharapon Kanchanakan sudda “40 nafar [uyg‘ur] Xitoyga jo‘natildi, uch nafari vafot etdi: 2018-yilda biri va 2023-yilda ikkitasi, immigrasiya markazlarida uyg‘urlar qolmagan.
Huquq tashkilotlarining aytishicha, Tailandda kamida besh uyg‘ur hamon hibsda qolishi mumkin. Bangkokda joylashgan People's Empowerment Foundation Tailandda yetti nafar uyg‘ur qolgan, ulardan besh nafari Klong Prem qamoqxonasida ekaniga ishonadi.