Bu haqda NATO bosh kotibi Mark Ryutte ma’lum qildi.
"Polsha mudofaasi va NATO hududining umumiy mudofaasi haqida gap ketganda, agar kimdir noto‘g‘ri hisoblab, Polshaga yoki ittifoqning boshqa a’zolariga hujum qilishdan qutulish mumkin deb o‘ylasa, ular bu shafqasiz ittifoqning to‘liq kuchiga duch keladilar. Bizning javobimiz halokatli bo‘ladi. "Bu Vladimir Putin va bizga hujum qilishni istagan boshqa har bir kishi uchun juda aniq bo‘lishi kerak ", dedi Donald Polish bilan qo‘shma matbuot anjumanida Bosh vazir Ryutte.
Blok rahbari “transatlantik hamkorlik ittifoqning asosi bo‘lib qolishi va bu o‘zgarmasligini” ta’kidladi.
Mark Ryutte zamonaviy dunyoda "mudofaa xarajatlarini oshirish juda muhim" ekanini ta’kidlab, NATO davlatlarini qurollanishni oshirishga chaqirdi.
Bosh kotibning qayd etishicha, 2025-yilda Polshaning mudofaa xarajatlari yalpi ichki mahsulotning 4,7 foizini tashkil qiladi, bu NATO ittifoqchilari orasida eng yuqori ko‘rsatkichdir. U alyansning boshqa a’zolarini Varshavadan o‘rnak olishga chaqirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya Yevropa xavfsizligiga "tahdid" qilishda davom etmoqda.