Janubiy Koreya prokuraturasi lavozimidan chetlatilgan prezident Yun Sok Yolni isyonda rasman aybladi
Janubiy Koreya prokuraturasi yakshanba kuni impichment e’lon qilingan prezident Yun Sok Yolga 3 dekabr kuni qisqa muddatli harbiy holat joriy etgani bilan qo‘zg‘olonga rahbarlik qilganlikda ayblov e’lon qildi, deya xabar beradi Yunning advokatlari va asosiy muxolifat partiyasi.
Yunning advokatlari ayblov xulosasini prokuratura tomonidan qilingan «eng yomon tanlov» deb tanqid qilgan, asosiy muxolifat partiyasi esa bu qarorni olqishlagan.
Ayblovlar Janubiy Koreya prezidenti uchun misli ko‘rilmagan va agar aybdor deb topilsa, Yun siyosiy va parlament faoliyatini taqiqlash va ommaviy axborot vositalarini nazorat qilishni nazarda tutgan shov-shuvli harbiy holat farmoni uchun ko‘p yillik qamoq jazosiga hukm qilinishi mumkin.
Uning bu harakati Osiyoning to‘rtinchi yirik iqtisodida va AQShning eng yirik ittifoqchisi bo‘lgan mamlakatda siyosiy g‘alayon to‘lqinini keltirib chiqardi, bosh vazir ham impichment e’lon qilindi va hokimiyatdan chetlashtirildi va bir qator oliy harbiy amaldorlar da’vo qilingan qo‘zg‘olondagi rollari uchun ayblandi.
«Prezidentning favqulodda harbiy holat e’lon qilishi muxolifatning nazoratdan chiqib ketishi natijasida yuzaga kelgan milliy inqiroz yuzasidan jamoatchilikka umidsiz da’vat edi», dedi Yunning advokatlari bayonotida.
Prokuratura izoh berish so‘rovlariga darhol javob bermadi. Ayblov xulosasini Janubiy Koreya OAVlari ham xabar qilgan.
Korrupsiyaga qarshi tergovchilar o‘tgan haftada parlament tomonidan impichment e’lon qilingan va 14 dekabr kuni o‘z vazifasidan chetlatilgan qamoqdagi Yunni ayblashni tavsiya qilgan.
Sobiq oliy prokuror bo‘lgan Yun 15 yanvar kuni hibsga olingan birinchi prezident bo‘lganidan beri o‘zining xavfsizlik tafsiloti va amaldorlarni hibsga olish o‘rtasida bir necha kun davom etgan qurolli qarama-qarshiliklardan so‘ng hibsga olinganidan beri bir kishilik kamerada edi.