Fransiya prokuraturasi mamlakatning sobiq prezidenti Nikolya Sarkozini 2007 yilgi saylov kampaniyasini Liviya moliyalashtirganlikda ayblab, yetti yilga ozodlikdan mahrum qilishni talab qilmoqda.
Bu haqda BFMTV telekanali xabar bermoqda.
Unga ko‘ra, 2007-2012 yillarda davlat rahbari bo‘lib ishlagan 70 yoshli Sarkoziga ham 300 ming yevro jarima solinadi. Sobiq prezidentning himoyasi barcha ayblovlarni rad etdi.
Sarkozi "haqiqatni o‘rnatish uchun kurashni davom ettirishini va sudning donoligiga ishonishini" aytdi. U ayblovlarni yolg‘on deb atadi va o‘zining aybsizligini isbotlash niyatida ekanini ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz, Sarkozi kampaniyasini moliyalashtirishdagi qonunbuzarliklar haqida ilk bor 2011 yil mart oyi boshida Liviyaning marhum rahbari Muammar Qaddafiyning o‘g‘li Sayf al-Islom Qaddafiy xabar bergan edi. Euronews telekanaliga bergan intervyusida u Sarkozi Liviya rasmiylaridan moliyaviy yordam olganini da’vo qildi.