Annalena Berbokning BMTga nomzodligi janjalni keltirib chiqardi
Annalena Berbokning Germaniyadan BMT Bosh Assambleyasi raisi lavozimiga nomzod etib tayinlanishi xalqaro diplomatiyada ham, tashkilotning o‘zida ham tanqidlar to‘lqiniga sabab bo‘ldi. O‘tgan haftada ma’lum bo‘lishicha, Germaniyaning amaldagi tashqi ishlar vaziri 2025-26 yillardagi bu lavozimga da’vogarlik qilmoqda, vaholanki, avvaliga YEXHT Bosh kotibi lavozimini egallab kelgan tajribali diplomat Helga Shmid bu lavozimga kelishib olingan edi.
Tagesspiegel tomonidan chop etilgan BMTning ichki suhbatlariga ko‘ra, ko‘plab diplomatlar bu qarorni hurmasizlik deb hisoblashgan. Muloqotlardan birida shunday deyilgan: “Berbokning tayinlanishi qudratli davlatlar BMTning asosiy pozisiyalaridan o‘z manfaatlari yo‘lida foydalanayotgani haqidagi taassurotni kuchaytiradi”. BMT rasmiylaridan biri shunday dedi: "Biz bu faqat avtoritar mamlakatlarda sodir bo‘ladi deb o‘ylagandik".
Myunxen Xavfsizlik konferensiyasining sobiq rahbari Kristof Xoysgen ham BMT "o‘z-o‘ziga xizmat ko‘rsatish do‘koni" emasligini ta’kidlab, qattiq tanqid qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Shmid allaqachon 100 delegasiya bilan muzokaralar olib borgan va xalqaro ishonchga sazovor bo‘lgan va uning to‘satdan chetlatilishi hayratlanarli edi.
Tanqidga javoban Annalena Berbok uning mumkin bo‘lgan prezidentlik yili Bosh Assambleya uchun, jumladan, BMT Bosh kotibi o‘zgargani uchun "hal qiluvchi" bo‘lishini aytdi. Uning ta’kidlashicha, Germaniya nomzodi "birgalikda tayyorlangan" va aniq bir shaxsga tegishli emas. Shmid "rahbarlik lavozimida ishlashda davom etadi", dedi u. Bosh Assambleya prezidenti saylovi iyun oyida bo‘lib o‘tadi, vakolat muddati esa sentyabrda boshlanadi.