Польша электр тармоғи муаммоларга дуч келмоқда
Польша энергетика тизими тобора ортиб бораётган муаммоларга дуч келмоқда, бироқ ҳукумат қўшимча хавфсизлик чораларини жорий қилмоқчи эмас. Бу ҳақда Strefa Inwestorоw портали ёзмоқда.
Польша электр тармоқлари ҳисоб-китобларига кўра, эски кўмирда ишлайдиган электр станциялари тўхтатилгандан сўнг, миллий энергетика тизими 2026 йилга бориб 4,2 ГВт қувватга етишмаслиги мумкин. "Польша энергетика тизими олдида турган муаммолар кучайиб бораётганига қарамай, ҳукумат қўшимча хавфсизлик чораларини жорий этиш ниятида эмас", — деб ёзади портал.
Польшанинг Иқлим ва атроф-муҳит вазирлиги "ҳозирги босқичда Иқлим ва атроф-муҳит вазири 2026-2028 йилларда энергетика тизимининг барқарорлигини таъминлаш бўйича қўшимча механизмларни назарда тутмаяпти, чунки мавжуд механизмлар ушбу даврда тизимнинг барқарор ишлашини таъминлаши керак", деб таъкидлади. Бироқ, экспертлар қўшимча ҳимоя чораларини кўрмаслик, айниқса энергияга бўлган эҳтиёж ортиб бораётгани ва иқлим ўзгариши қайта тикланадиган энергия ишлаб чиқаришга таъсир қилгани учун хавфли бўлиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантирмоқда.
Мамлакат ҳукумати энергетика соҳасидаги вазиятни доимий равишда кузатиб боришига ва керак бўлганда тегишли чоралар кўришига ишонтирмоқда. Аммо мутахассислар танқидий дақиқада жавоб жуда кеч бўлиши мумкинми, деб ҳайрон бўлишади.
"Энергетика тизимининг барқарорлигини таъминлаш учун янги механизмларни жорий қилмаслик ҳақидаги қарор турли хил ҳис-туйғуларни уйғотади. Бир томондан, ҳукумат мавжуд ечимлар ва бозор мослашувчанлигига эътибор қаратади. Бошқа томондан, янги ҳимоя чораларининг йўқлиги келажакда муаммолар хавфини ошириши мумкин. Польша энергетика тизими бу синовдан ўтадими? Буни вақт кўрсатади" - деб хулоса қилинади мақола.