НАТО Бош котиби Владимир Путинни Полшага ҳужум қилишдан огоҳлантирди
"У бу ҳал қилувчи иттифоқнинг тўлиқ кучини ҳис қилиши керак." НАТО Бош котиби Владимир Путинни Полшага ҳужум қилишдан огоҳлантирди.
НАТО Бош котиби Марк Рютте Варшавада Владимир Путинни қаттиқ огоҳлантирди.
“Кимки Полшага ёки НАТОнинг бошқа давлатига ҳужум қилиб, жазосиз қолиши мумкин, деб ўйлаган киши қаттиқ адашади.“У бу ҳал қилувчи иттифоқнинг тўлиқ кучини ҳис қилиши керак”, деди у Полша Бош вазири Доналд Туск билан учрашувдан сўнг.
Рюттенинг таъкидлашича, алянснинг Россиянинг эҳтимолий тажовузига жавоби “эзувчи” бўлади. Москва НАТО учун "энг катта ва жиддий таҳдид" бўлиб қолмоқда, деди у. Унинг таъкидлашича, Россия ўз иқтисодиётини "уруш ҳолатига" қўймоқда, бу эса ўз армиясини сезиларли даражада кучайтириши мумкин.
НАТО раҳбари Европа давлатлари ва Канаданинг мудофаа харажатларини ошириш режаларини олқишлади, бироқ бу ҳали ҳам етарли эмаслигини қўшимча қилди.
“Мен президент Трампнинг фикрига қўшиламан: иттифоқчилар ўз хавфсизлигига кўпроқ сармоя киритишлари керак”, деди Рютте.
У, шунингдек, сиёсий келишмовчиликларга қарамай, Қўшма Штатлар билан ҳамкорлик "иттифоқнинг пойдевори" бўлиб қолиши ва "бу ўзгармаслиги"га ишонтирди.