Evropa Ittifoqi davlatlarining Ukrainaga tinchlikparvar kuchlarini yuborish taklifi noo‘rin va erta, chunki buning uchun hozircha shartlar yo‘q.
Bu haqda Vengriya tashqi ishlar va tashqi iqtisodiy aloqalar vaziri Peter Siyyarto ma’lum qildi.
"Hozir ilgari surilayotgan bu Yevropa g‘oyalarining barchasi mutlaqo o‘rinsiz, chunki tinchlikni saqlash masalasi faqat tinchlik bo‘lganda dolzarb bo‘lishi mumkin. Urush paytida tinchlikni saqlash haqida gapirish juda ahmoqlik. Shuning uchun u yerda tinchlikparvar kuchlar bo‘ladimi, qachon va qanday bo‘lishi aniq emas. Buning uchun hech qanday minimal shartlar yo‘q ishlar bo‘yicha”, - dedi bo‘lim boshlig‘i.
"Ehtimol, bu qachondir sodir bo‘lar, ammo buning muddati hali aniq emas. Shuning uchun hozircha bu muhim emas. Hozir biz tinchlik o‘rnatishimiz, o‘t ochishni to‘xtatish shartlarini kelishishimiz kerak", - deya ta’kidladi vazir.
Evropa Ittifoqi yetakchilarining pozisiyasi haqidagi savolga, ular hali ham Ukrainaga harbiy yordam berishga harakat qilishayotganini aytdi.