Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov Yevropa Ittifoqi (EI) bilan ko‘p qirrali hamkorlik rivojini yuqori baholadi va uning mamlakati uni kengaytirish tarafdori ekanini tasdiqladi.
Bu haqda u Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha oliy vakili Kaya Kallas bilan uchrashuvda ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tomonlar so‘nggi yillarda Turkmaniston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi siyosiy va diplomatik sohadagi o‘zaro hamkorlik ikki tomonlama va ko‘p tomonlama darajada muvaffaqiyatli amalga oshirilayotganini ta’kidladilar. Suhbatdoshlar “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” formatidagi hamkorlikka alohida e’tibor qaratdilar. Shu munosabat bilan Samarqand shahrida (O‘zbekiston) bo‘lib o‘tadigan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti mavzusi ko‘tarildi. Suhbatdoshlarning fikricha, ko‘p qirrali va uzoq muddatli hamkorlik aloqalarini muntazam yo‘lga qo‘yishga ko‘maklashish ko‘zda tutilgan.
Hamkorlik va uni kengaytirish imkoniyatlarini muhokama qilish chog‘ida Turkmanistonni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga qaratilgan dasturlarni amalga oshirish doirasida Yevropa Ittifoqi bilan yaqin muloqot olib borilayotgani ta’kidlandi: Yevroosiyo makonida transport kommunikasiyalari sohasida qator yirik loyihalar bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda.
Berdimuhamedov uning mamlakati mintaqa davlatlari va xalqaro tashkilotlar bilan birgalikda istiqbolli Shimoliy-Janub va Sharq-G‘arb transport yo‘laklarini faol rivojlantirayotganini ta’kidladi. U yo‘laklar Yevroosiyo qit’asi mamlakatlari bilan savdo-iqtisodiy sohadagi hamkorlikni kengaytirish uchun ishonchli ko‘prik bo‘lishiga ishonch bildirdi.