Janubi-Sharqiy Osiyodagi zilziladan keyin o‘nlab odamlar vayronalar ostida qolib ketdi
Kuchli zilzila Janubi-Sharqiy Osiyoda, episentri Myanmaning markazida bo‘lgan, ammo yer silkinishlari boshqa mamlakatlarda, jumladan Tailand, Hindiston va Xitoyda ham sezilgan. Potsdamdagi Germaniya geofizika markazi ma’lumotlariga ko‘ra, zilzila Rixter shkalasi bo‘yicha 7,4 ballni tashkil etgan va bu Tailand hukumatini favqulodda holat e’lon qilishga undagan.
Ayniqsa, Tailand poytaxti Bangkok katta zarar ko‘rdi. U yerda bir necha daqiqa yer silkinib ketdi va odamlar vahima ichida uylarini tark etishdi. Minglab odamlar shahar markazidagi ko‘chalarni to‘ldirishdi. Guvohlarning xabar berishicha, "suzish havzalaridan suv sachragan va ofis binolari bir necha daqiqa davomida tebranib turgan". Qutqaruv xizmatlarining xabar berishicha, qurilishi tugallanmagan 30 qavatli binolardan biri qulab tushdi, 43 nafar qurilish ishchisi vayronalar ostida qolib ketdi.
Myanmaning bir qancha yirik shaharlari jiddiy zarar ko‘rdi. Mamlakatning ikkinchi yirik shahri Mandalayda turar-joy binolari qulab tushdi. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, "hamma ko‘chaga yugurib chiqdi va hech kim binolarga qaytishga jur’at eta olmadi".
Jabrlangan hududlarda qutqaruv ishlari boshlandi. Bangkokda odamlardan uyda qolish so‘ralmoqda, bemorlar shifoxonalardan evakuasiya qilinmoqda va tez yordam xizmatlari ko‘chalarga chiqarilgan. Tailand poytaxti aglomerasiyasida 17 milliondan ortiq kishi istiqomat qiladi, ularning katta qismi ko‘p qavatli uylarda.